Strona głównaZdrowiePrzedwczesna menopauza może osłabiać zdolności poznawcze

Przedwczesna menopauza może osłabiać zdolności poznawcze

Kobiety przedwcześnie doświadczające menopauzy mogą cechować się większym osłabieniem pamięci i funkcji psychicznych niż panie, u których menopauza rozpoczyna się po pięćdziesiątce.
Przedwczesna menopauza może osłabiać zdolności poznawcze [© MyShotz.com - Fotolia.com] W porównaniu do kobiet doznających po pięćdziesiątym roku życia, panie z przedwczesnym klimakterium były o 40 proc. bardziej narażone na słabsze wyniki w testach pamięci werbalnej i wizualnej. Co więcej, uczestniczki te odznaczały się o 35 proc. wyższym ryzykiem spadku szybkości psychomotorycznej, tj. koordynacji pomiędzy mózgiem a mięśniami, a także ogólnego funkcjonowania psychicznego.

Przekwitanie rozpoczyna się zwykle około 50 roku życia, ale może zacząć się wcześniej, np. tuż po ukończeniu 40 lat (wczesna menopauza ), bądź nawet przed 40 rokiem życia (przedwczesna menopauza). Wczesna i przedwczesna menopauza może występować w sposób naturalny, ale i być spowodowana np. chirurgicznym usunięciu jajników.

Spośród ponad czterech tysięcy ośmiuset kobiet biorących udział w badaniu, niemal 8 proc. doświadczyło przedwczesnej menopauzy. Każda uczestnika została poddana testom na początku badania i ponownie dwa, cztery oraz siedem lat później.

Jakkolwiek nie odkryto znaczącego związku pomiędzy przedwczesną menopauzą a zwiększonym ryzykiem , to znaleziono połączenie między przedwczesnym klimakterium a werbalnej.

Zarówno przedwczesna menopauza chirurgiczna, jak i przedwczesna niewydolność jajników były związane z długoterminowymi negatywnymi skutków dla funkcji poznawczych, które nie mogły być całkowicie zniwelowane poprzez leczenie hormonalne, wskazali autorzy badań.

Wyniki badań opublikowano w International Journal of Obstetrics and Gynaecology.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy