Strona głównaZdrowiePrzedłuż sobie życie

Przedłuż sobie życie

Nie proponujemy magicznej formuły, ale siedem prostych kroków, które mogą przedłużyć życie nawet o 40 lat, mówią uczeni. Okazuje się, że pewne nawyki dietetyczne i minimalizowanie czynników zagrażających zdrowiu stanowią dobry sposób na długowieczność.
Przedłuż sobie życie Wystarczy kilka zmian, konsekwencja w działaniu i można liczyć na naprawdę długie życie. Brzmi banalnie i wcale nie wymaga specjalnych zabiegów, ale wielu jakoś trudno przekonuje się do najdrobniejszych nawet modyfikacji w życiu codziennym. Trwały wysiłek w odmawianiu sobie tego, co szkodliwe, zwykle budzi niechęć. A szkoda, bo cel niezwykły: długowieczność.

Takie stwierdzenia przypominają reklamy, ale w istocie pochodzą z ust amerykańskich kardiologów. Uczeni z Northwestern University's Feinberg School of Medicine w Chicago wskazują, że osoby wieku pięćdziesięciu lat mogą oczekiwać kolejnych czterech, a nawet pięciu dekad życia, jeśli będą w stanie dostosować swój styl życia do siedmiu czynników długowieczności.

Wśród wspomnianych czynników nie ma żadnego novum, wiedza o ich fundamentalnym wpływie na zdrowie jest powszechnie znana, ale być może być nieuświadomiona lub ignorowana. oto siedem czynników przedłużających życie:
 • Regularna aktywność fizyczna
 • Kontrola poziomu cholesterolu
 • Zdrowa dieta
 • Kontrola ciśnienia krwi
 • Utrzymywanie zdrowej wagi
 • Kontrola choroby przez diabetyków
 • Niepalenie papierosów
Zaskakujące jest, jak niewielu ludzi rzeczywiście stosuje się do tych zaleceń. Na świecie żyje obecnie więcej osób otyłych niż niedożywionych.

W Polsce zaledwie 3%-10% dorosłych kobiet i mężczyzn (odmienne dane dotyczą różnych grup wiekowych) wykazuje odpowiednią aktywność fizyczną. Ponad 90% ogółu badanych prowadzi "siedzący" tryb życia podejmując ćwiczenia fizyczne okazjonalnie, bądź wcale. Ponadto w naszym kraju 47% mężczyzn i 23% kobiet w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Aktywni 50+
 • Kobiety.net.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy