Strona głównaZdrowieProjekt SHARE - nowe dane o tym, jak starzeją się Europejczycy

Projekt SHARE - nowe dane o tym, jak starzeją się Europejczycy

Realizatorzy projektu SHARE (Survey of Health, Ageing, and Retirement in Europe) udostępnili najnowsze dane. W pierwszym etapie zgromadzono statystyki dotyczące starzenia się społeczeństw i kwestii emerytalnych na przełomie 2004/2005 z 11 krajów europejskich. W drugim etapie dane dotyczące wspomnianych zagadnień pochodzą z przełomu 2006/2007 i zostały zebrane z 15 krajów europejskich.
Projekt SHARE koncentruje się na osobach w wieku ponad 50 lat. Jego celem jest stworzenie bogatej bazy danych, łączącej informacje z wielu istotnych dziedzin życia tej coraz większej grupy europejskiej populacji. W projekt zaangażowana jest bardzo duża grupa epidemiologów, ekonomistów, psychologów i socjologów, a jego celem jest analiza związków pomiędzy stanem zdrowia, sytuacją finansową, aktywnością na rynku pracy, decyzjami emerytalnymi i sytuacją rodzinną.

Poniżej przedstawiamy najnowsze i najciekawsze ustalenia naukowców realizujących SHARE:

• Osoby cieszące się dobrym zdrowiem przechodzą na emeryturę średnio dwa lata później niż ci, którzy narzekają na kiepskie samopoczucie. Okazuje się też, że jeśli 3% dochodu przeznaczalibyśmy na profilaktykę zdrowotną, sami moglibyśmy finansować swoją opiekę zdrowotną poprzez pozostanie aktywnymi zawodowo przez dłuższy czas. Wato być zapobiegliwym, gdy chodzi o zdrowie, nie tylko dla niego samego, ale również dla zaoszczędzenia swoich pieniędzy.

• Kraje, które zachęcają do przechodzenia na wcześniejsze emerytury, rezygnują z wykwalifikowanych pracowników, co w konsekwencji prowadzi do niedoboru pracobiorców.

• U ludzi z niższym wykształceniem notuje się 70% wyższe ryzyko niesprawności fizycznej w starszym wieku oraz 50% większe prawdopodobieństwo kłopotów z nadwagą w porównaniu do osób z wyższym wykształceniem.

• Edukacja w zakresie choroby Alzheimera pomaga jej zapobiegać, co zapewnia dłuższą niezależność osób starszych.

• Depresja częściej dotyczy osób ze słabszymi relacjami społecznymi i niewielkim „zapleczem” ekonomicznym.

• W państwach europejskich brakuje adekwatnego do potrzeb systemu opieki zdrowotnej, jest zbyt mało placówek geriatrycznych i zbyt rzadko pacjenci poddają się badaniom profilaktycznym.

• Nieprawdziwe okazuje się być powiedzenie, że z rodziną wychodzi się dobrze jedynie na zdjęciu. Około 1/3 spośród osób po 65 roku życia opiekuje się swymi wnukami każdego dnia. Starsze pokolenie często przejmuje opiekę nad dziećmi, których rodzice są zaangażowani w obowiązki zawodowe.

• Około 10% ludzi po pięćdziesiątym roku życia wykonuje pracę wolontariusza.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy