18-07-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby, które serwują sobie co najmniej trzy porcje produktów pełnoziarnistych dziennie, mają mniejszy wzrost obwodu talii, ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi w porównaniu do ludzi jedzących mniej niż połowę porcji takich artykułów dziennie.
Sprawdzono, jak produkty z ziaren pełnoziarnistych i rafinowanych wpływają wraz z czasem na pięć czynników ryzyka chorób serca: rozmiar talii, ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, poziom oraz ilość cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu).
W wieloletnich testach wzięło udział ponad 3 tysiące osób, które na początku liczyły sobie średnio 50 lat. Czynniki ryzyka porównywano w czteroletnich odstępach. Zgodnie z obecnymi zaleceniami warto jeść co najmniej trzy porcje dziennie pełnoziarnistych produktów dziennie. Przykładem porcji jest jedna kromka chleba , pół szklanki lub pół szklanki brązowego ryżu.
Jak odkryto dla każdego czteroletniego okresu:
- obwód talii wzrósł średnio o ponad 2,5 cm u uczestników o niskiej ilości pełnego ziarna w diecie, w porównaniu do około nieco ponad 1 cm przy większych dawkach wspomnianych artykułów;
- nawet po uwzględnieniu zmian w obwodzie talii średni wzrost poziomu cukru we krwi i skurczowego ciśnienia krwi był wyższy u ludzi unikających produktów pełnoziarnistych w porównaniu z tymi, którzy chętnie je dołączali do jadłospisu;
mniej rafinowanych ziaren w diecie oznaczało niższy średni wzrost obwodu talii i większy średni spadek poziomu trójglicerydów.
- Nasze odkrycia sugerują, że jedzenie produktów pełnoziarnistych przydaje korzyści zdrowotnych i to nie tylko pomaga w utracie lub utrzymaniu wagi w miarę starzenia się. Osoby uwzględniające takie artykuły w diecie zachowują zdrowszy poziom cukru i ciśnienie krwi wraz z czasem. Zarządzanie tymi czynnikami ryzyka w miarę starzenia się może pomóc uchronić się od chorób serca - mówi Nicola McKeown, współautor badań.
- Istnieje kilka powodów, dla których produkty pełnoziarniste pomagają ludziom utrzymać mniejszy obwód talii i zmniejszają wzrost innych czynników ryzyka. Obecność błonnika pokarmowego może przydawać poczucia sytości, a magnez, potas i przeciwutleniacze mogą przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi. W szczególności rozpuszczalny błonnik może osłabiać skoki cukru we krwi po posiłku - wyjaśnia Caleigh Sawicki, współautor badań.
Na podstawie:
Przeczytaj także
Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »
Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »