Strona głównaZdrowieProboszcz zachęci do badań?

Proboszcz zachęci do badań?

Jak pisze "Życie Warszawy", kampanie mające na celu popularyzowanie badań przynoszą czasem wręcz odwrotne skutki, ludzie nie chcą poddawać się badaniom kontrolnym, ponieważ boją się dowiedzieć, że coś im dolega.
Dotychczas realizowane przedsięwzięcia mające nakłonić pacjentów do badań epatowały zastraszającymi danymi na temat określonej choroby, potwornymi skutkami zaniechania testów, itp. Teraz ma być inaczej, NFZ „uderzy w inne tony”, zamierza zachęcać pacjentów do badań cytologicznych i mammografii poprzez ciekawe, kolorowe zaproszenia, a także konkursy. Również księża mają popularyzować działania profilaktyczne.

W ubiegłym roku z bezpłatnych badań cytologicznych umożliwiających wykrycie raka szyjki macicy skorzystało zaledwie 6,2% uprawnionych mieszkanek Mazowsza. Średnia dla kraju wyniosła 7%. Trochę lepszy wynik uzyskano w programie wykrywania raka piersi. 19% mieszkanek Mazowsza poddało się mammografii, średnia krajowa zaś wyniosła 21%. Odzew ze strony pacjentek nie był – według NFZ – dostateczny, więc kolejne kampanie mają wystartować już w marcu. Fundusz chce, aby zbiegły się z Dniem Kobiet.

W latach 90 – tych lekarze przytaczali niepokojące dane: „co dziesięć lat z mapy Polski za sprawą raka piersi znika pięćdziesięciotysięczne miasto kobiet”. W podobny sposób starał się dotrzeć do pacjentów NFZ, ale metody tego rodzaju okazały się nieefektywne, obecnie oprawa programów prozdrowotnych ma być całkowicie odmienna. „Chcemy, by zaproszenia wyglądem i treścią nawiązywały do prasy kobiecej, ale nie tej ekskluzywnej, lecz najbardziej popularnej”, zapowiada Edyta Grabowska-Woźniak, rzeczniczka NFZ.

W kampanii wezmą udział także duchowni, Fundusz wierzy, że z ich pomocą więcej kobiet, szczególnie tych starszych, z małych miasteczek i wsi zdecyduje się na poddanie badaniom. „Prowadzimy bardzo obiecujące rozmowy z Caritasem. Jest duża szansa, że nasze plakaty zawisną w każdej parafii, a księża z ambony odczytają list od Episkopatu”, dodaje Grzegorz Furgał z NFZ.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy