28-08-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Miliony ludzi na całym świecie cierpią na bezsenność. Nieprzespane noce zaś wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Uważa się, że wieczorne spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny zaburza sen, dokładniej sprawdzono, na ile czynniki te są za to odpowiedzialne.
Korzystając z aktygrafii (czujnika, któremu nadano formę podobną do zegarka na rękę) i codziennych dzienników snu, oceniono związek wieczornego spożywania alkoholu, kofeiny i nikotyny z długością i wydajnością snu oraz ilością wybudzeń w nocy.
W testach uczestniczyło niemal 800 osób, których sen monitorowano przez kilkadziesiąt dni. Nie znaleziono związku między spożyciem kofeiny w ciągu czterech godzin przed snem i zaburzeniami nocnego odpoczynku snu. Eksperci ostrzegają jednak, że różni ludzie mają różną wrażliwość i tolerancję na .
Palenie lub picie w ciągu czterech godzin przed snem przekładało się na słabszą ciągłość snu, także po uwzględnieniu wieku, płci, otyłości, poziomu wykształcenia, obowiązków następnego dnia oraz objawów depresyjnych, i .
Nikotyna była substancją najsilniej związaną z zaburzeniami snu, co daje kolejny powód do rzucenia palenia. Palenie papierosów oznaczało krótszy czas trwania snu. Wśród uczestników z bezsennością nocne stosowanie nikotyny wiązało się ze średnim skróceniem czasu snu o ponad 42 minuty. Skutki palenia mogą być więc szczególnie istotne u osób cierpiących na .
Na podstawie: