Strona głównaZdrowieProblemy ze snem - nasilają je alkohol i nikotyna

Problemy ze snem - nasilają je alkohol i nikotyna

Miliony ludzi na całym świecie cierpią na bezsenność. Nieprzespane noce zaś wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Uważa się, że wieczorne spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny zaburza sen, dokładniej sprawdzono, na ile czynniki te są za to odpowiedzialne.
Problemy ze snem - nasilają je alkohol i nikotyna [fot. collage Senior.pl / Canva]
Korzystając z aktygrafii (czujnika, któremu nadano formę podobną do zegarka na rękę) i codziennych dzienników snu, oceniono związek wieczornego spożywania alkoholu, kofeiny i nikotyny z długością i wydajnością snu oraz ilością wybudzeń w nocy.

W testach uczestniczyło niemal 800 osób, których sen monitorowano przez kilkadziesiąt dni. Nie znaleziono związku między spożyciem kofeiny w ciągu czterech godzin przed snem i zaburzeniami nocnego odpoczynku snu. Eksperci ostrzegają jednak, że różni ludzie mają różną wrażliwość i tolerancję na .

Palenie lub picie w ciągu czterech godzin przed snem przekładało się na słabszą ciągłość snu, także po uwzględnieniu wieku, płci, otyłości, poziomu wykształcenia, obowiązków następnego dnia oraz objawów depresyjnych, i .

Nikotyna była substancją najsilniej związaną z zaburzeniami snu, co daje kolejny powód do rzucenia palenia. Palenie papierosów oznaczało krótszy czas trwania snu. Wśród uczestników z bezsennością nocne stosowanie nikotyny wiązało się ze średnim skróceniem czasu snu o ponad 42 minuty. Skutki palenia mogą być więc szczególnie istotne u osób cierpiących na .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy