Strona głównaZdrowiePrawidłowe odżywianie - sól w diecie

Prawidłowe odżywianie - sól w diecie

Sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w diecie człowieka. 1 g sodu odpowiada około 2,5 g soli. Sód jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Bez niego woda, którą pijemy, nie mogłaby wchłaniać się do komórek, a mięśnie i nerwy nie mogłyby pracować.
Prawidłowe odżywianie - sól w diecie Sód spożywany w nadmiernych ilościach szczególnie przez osoby otyłe, nadużywające alkoholu, palące papierosy i do tego niezbyt aktywne fizycznie może być czynnikiem ryzyka prowadzącym do nadciśnienia. Nadciśnienie może powodować udar mózgu, zawał serca oraz choroby nerek. Nadmiar soli może być także przyczyną powstawania nowotworu żołądka.

Nadciśnienie, które rozwija się także w wyniku nadmiaru soli w diecie, można obecnie uznać w Polsce za chorobę społeczną. Co trzeci dorosły Polak ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, przeszło 8 mln choruje na nadciśnienie, drugie tyle jest nim zagrożonych, ponieważ stwierdza się u nich wartości ciśnienia na górnej granicy normy (140/90 mmHg). Znaczny odsetek osób nawet nie wie o tym, że ma nadciśnienie, bo nie daje ono żadnych objawów. Dlatego ważne jest, aby kontrolować ciśnienie regularnie, co najmniej 2 razy w roku.

Spożycie i zalecane ilości:


Dziennie nie powinniśmy zjadać więcej niż 5 g soli - ilość tę można porównać do objętości jednej łyżeczki do herbaty. Najwięcej soli w Polsce spożywają chłopcy i mężczyźni w wieku 19-25 lat.

Zawartość soli (sodu) w ich posiłkach w ciągu doby potrafi ponad dziesięciokrotnie przekraczać poziom normy minimalnej (M. Ołtarzewski, L. Szponar, 2006).

Główne źródła sodu w diecie:

  • ok. 46% to sól kuchenna dodawana w trakcie produkcji artykułów żywnościowych przetworzonych, do przygotowywania posiłków w domu oraz do przyprawiania potraw przy stole (najwięcej podczas gotowania ziemniaków, kaszy, makaronu czy zup)
  • ok. 17% sodu w diecie pobieramy ze spożywanego pieczywa
  • 15% sodu pochodzi z wędlin, wyrobów wędliniarskich i garmażeryjnych
  • 5% to naturalna zawartość soli w warzywach i ich przetworach
  • 6% sodu pobieramy spożywając sery podpuszczkowe, mleko i napoje mleczne oraz wyroby cukiernicze i desery (M. Ołtarzewski, L. Szponar, 2006).

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy