Strona głównaZdrowiePraca jest winna zapaleniu stawów?

Praca jest winna zapaleniu stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów to bolesną chorobą, w której układ odpornościowy danej osoby jej atakuje stawy, powodując przewlekłe stany zapalne w stawach rąk, stóp, łokci, ramion, kolan, bioder i stóp. Jakkolwiek dokładna przyczyna choroby nie jest znana, sądzi się, że wpływ na nią mają czynniki genetyczne, a co więcej, ustalono że jest częstsza u osób o określonej pracy.
Praca jest winna zapaleniu stawów? [Fot. Moe - Fotolia.com] Jak uważają badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie, pochodzące z otoczenia szkodliwe czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju choroby.

W badaniach wzięło udział ponad 3,5 tys. osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów i 5,6 tys. ludzi wolnych od tej choroby. Ustalono, że mężczyźni pracujący jako robotnicy cechowali się wyższym ryzykiem niż panowie z sektora usług profesjonalnych, administracji i sektora technicznego. Ryzyko było dwukrotnie wyższe w przypadku elektryków, a trzykrotnie wyższe dla murarzy i niektórych innych pracowników budowy.

Jeśli chodzi o kobiety, asystentki pielęgniarskie i pracownice obsługi odznaczały się nieco wyższym prawdopodobieństwem choroby, ale już panie w pracach produkcyjnych - nie.

Potencjalne czynniki ryzyka pochodzące ze środowiska pracy to: krzemionka, azbest, rozpuszczalniki organiczne i .

Autorzy wzięli także pod uwagę związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów czynniki stylu życia, takie jak , , nadużywanie alkoholu i poziom wykształcenia. Jednocześnie zaznaczają, że chociaż wykazano relację pomiędzy niektórymi zawodami i ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów, nie ustalono związku przyczynowo-skutkowego.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Arthritis Care & Research.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

OSIEM + PIĘĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X