Strona głównaZdrowiePozytywne myślenie pomaga zdrowiu

Pozytywne myślenie pomaga zdrowiu

Doświadczanie stresujących wydarzeń zwiększa poziom stanów zapalnych, a umiejętność radzenia sobie ze stresem i uspokajania się wpływa prozdrowotnie na organizm.
© creative soul - Fotolia.comW przypadku większości ludzi, którzy przeżywają np. podczas wystąpień przed szerokim audytorium lub przy nieprzychylnej publiczności, fizyczne i psychiczne skutki mają miejsce także po takim nieprzyjemnym wydarzeniu. Badania pokazują, że tego rodzaju doświadczenia nie tylko powodują wzrost produkcji substancji przyczyniających się do powstawania stanów zapalnych nie tylko podczas danego wydarzenia, ale także później, gdy ludzie przypominają je sobie i dokonują analiz.

Naukowcy z Uniwersytetu Ohio poprosili uczestniczki badania o wygłoszenie krótkiej mowy na temat tego, dlaczego miałyby być odpowiednią osobą na określone stanowisko pracy. Wypowiedzi badanych z kamienną twarzą słuchało dwóch ankieterów.

Następnie autorzy testów poprosili połowę uczestniczek o samodzielną analizę ich przemów, drugą połowę zaś o myślenie o rzeczach neutralnych, takich jak żeglowanie czy robienie zakupów.

Od wszystkich kobiet pobrano próbki krwi w celu próbki krwi w celu sprawdzenia poziomu białka C-reaktywnego będącego markerem infekcji.

Białko C-reaktywne jest markerem infekcji a jednocześnie odpowiedzią immunologiczną traumatyczne wydarzenia, zarówno fizyczne i psychiczne. Wysoki poziom tych protein może zwiększyć w dojrzałym i starszym życiu ryzyko takich problemów zdrowotnych, jak i nowotwór.

Jak się uspokoić

Stresujące doświadczenia nie pozwalają o sobie szybko zapomnieć. Oczywiście wszystko zależy od osobowości, ale większość ludzi po traumatycznej sytuacji, poświęca jakiś czas na jej rozpamiętywanie, a nierzadko roztrząsając ją ponownie doświadcza związanego z nią niepokoju.

Oddech

To nie stereotyp, odpowiednie oddychanie rzeczywiście pomaga się uspokoić. Głęboki, spokojny oddech skutkuje zwolnieniem akcji serca i powrotem poziomu ciśnienia krwi do normalnego stanu. Fizjologiczne uspokojenie zaś oddziałuje na psychiczne odprężenie.

Rozkojarzenie

Bywa dobre, jeśli chodzi o walkę ze zdenerwowaniem. Warto zaangażować się w coś, co bez reszty pochłania uwagę. Dzięki temu można zapomnieć o stresującej sytuacji i nie pozwalać sobie na zatapianie się w negatywnych myślach.

Aktywność fizyczna


Wysiłek fizyczny wymaga skupienia, które pozwala na „odłożenie na bok" innych spraw - daje odprężenie i pozwala przestać zadręczać się nieprzyjemnymi zdarzeniami.

Zapisywanie planu działania


To bardzo pomocne. Jeśli trzeba zmierzyć się z jakąś stresującą sytuacją, warto zapisać to, co wywołuje stres i podać możliwe działania zmierzające do wybrnięcia z danego status quo. Ujęcie „myśli nieuczesanych" w formę klarownych zdań daje poczucie zapanowania nad tym, co postrzegane jako dręczące.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:31:40, 26-03-2013 S0phia1947

    Porady wspaniałe!A moja porada:bądź lekarzem dla samego siebie!
  • 12:22:28, 26-03-2013 Jokerit

    Oczywiscie że pomaga - nie tylko zdrowiu ale we wszystkim -psychika to podstawa nawet sportowców wyczynowych a szczególnie maratonczyków np. w biegu pokonywane są załamania juz chce sie rezygnować w danym momencie ale przez dobre myslenie wychodzi sie z tego i jest ok i tak jest zapewne we wszystkich dziedzinach ze zdrowiem to samo nie wolno sie załamywać tylko dobrze mysleć .pozdrawiam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy