Strona głównaZdrowiePoztywne emocje zmniejszają stany zapalne

Poztywne emocje zmniejszają stany zapalne

Od dawna wiadomo, że stres skutkuje zwiększeniem poziomu stanów zapalnych. Teraz jednak odkryto, że przeciwny stan, czyli pozytywne emocje, dają odwrotne skutki, tzn. osłabiają zapalenia w organizmie.
Poztywne emocje zmniejszają stany zapalne [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
jest szkodliwy, zaś pozytywne emocje mają dobroczynne skutki zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, wykazali, że zachwyt wywoływany np. pięknem natury lub dziełami sztuki ma związek ze zmniejszonym poziomem cząsteczek wpływających na rozwój stanu zapalnego.

W badaniach wzięło udział 200 osób, które relacjonowały, jak wiele pozytywnych emocji (takich jak rozrywka, zachwyt, poczucie szczęścia i miłości) doświadczały w ciągu dnia. Kiedy przeanalizowano poziom interleukiny 6, cytokiny stanowiącej marker zapalny na próbkach pobranych z policzków uczestników, okazało się, że odkryto związek między dobrymi emocjami i mniejszą ilością cytokin.

Uczeni sądzą, że niższa ilość cytokin sprawia, że odczuwa się więcej lub też relacja ta jest dwukierunkowa. Co ciekawe, chęć odkrywania, badania, wysokie zainteresowanie otaczającym nas światem to nastawienie przeciwne dla rekacji charakterystycznej dla stanów zapalnych - im większy ich poziom, tym wyższa chęć , wskazują autorzy badań.

Zachwyt, zdumienie i piękno oznaczają niższe ilości cytokin, więc sugeruje to, że warto spacerować na łonie natury, zatracić się w słuchaniu muzyki, czy kontemplować sztukę i w ten sposób zacząco poprawiać sobie , mówią uczeni.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Emotion

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy