Strona głównaZdrowiePoznawcze korzyści z aktywności fizycznej słabną z powodu niewyspania

Poznawcze korzyści z aktywności fizycznej słabną z powodu niewyspania

Regularna aktywność fizyczna może chronić przed osłabieniem funkcji poznawczych zwiazanym z wiekiem, jednak efekt ten zmniejsza się u osób, które się nie wysypiają.
Poznawcze korzyści z aktywności fizycznej słabną z powodu niewyspania [fot. Gary Ross from Pixabay]
Sprawdzono, w jaki sposób różne kombinacje nawyków związanych ze snem i aktywnością fizyczną mogą wpływać na ludzi w czasie.

Przez dekadę monitorowano nawyki i zdrowie kilku tysięcy ludzi po pięćdziesiątce. Sprawdzano, w jaki sposób różne kombinacje zwyczajów związanych ze snem i mogą wpływać na funkcje poznawcze ludzi wraz z upływem czasu.

Jak odkryto, ci, którzy byli bardziej aktywni fizycznie, ale spali zbyt krótko - średnio mniej niż sześć godzin - cechowali się szybszym osłabieniem funkcji poznawczych, co oznacza, że po 10 latach te funkcje były u nich takie same jak u rówieśników, którzy byli mniej aktywni fizycznie.

- Wydaje się, że dostateczna ilość jest konieczna, abyśmy mogli uzyskać pełne korzyści z aktywności fizycznej dla funkcji poznawczych - mówi dr Mikaela Bloomberg z University College London.

Takie wyniki są zgodne ze wcześniejszymi ustaleniami, według których spanie sześć do ośmiu godzin na dobę i wyższy poziom aktywności fizycznej miały związek z lepszymi możliwościami kognitywnymi.

Ci, którzy byli bardziej aktywni fizycznie, początkowo odznaczali się lepszymi funkcjami poznawczymi, niezależnie od tego, jak długo spali. Zmieniło się to w okresie 10 lat, aktywne osoby zbyt krótko sypiające doświadczały szybszego pogorszenia zdolności poznawczych. Najsilniejsze było w przypadku osób w wieku 50 i 60 lat, a u starszych uczestników (w wieku powyżej 70 lat) korzyści poznawcze wynikające z ćwiczeń wydawały się utrzymywać, pomimo krótkiego snu.

- Ważne jest poznanie czynników, które mogą chronić funkcje poznawcze w dojrzałym i starszym wieku, ponieważ pomogą przedłużyć zdrowe poznawczo lata, a u niektórych osób opóźnić demencję - mówi prof. Andrew Steptoe, współautor badań.
- Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje aktywność fizyczną jako sposób na zachowanie funkcji poznawczych, jednak trzeba wziąć pod uwagę także nawyki związane ze snem, aby zmaksymalizować długoterminowe korzyści dla zdrowia poznawczego - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy