Strona głównaZdrowiePostęp w leczeniu arytmii serca?

Postęp w leczeniu arytmii serca?

Częstoskurcz komorowy, czyli rodzaj arytmii serca to najczęstsza przyczyna zgonów osób, które przeżyły atak serca. Być może zmieni się to dzięki odkryciu amerykańskich naukowców.
Dotychczas w celu przywrócenia prawidłowej pracy serca wykonywano przeszczepy komórek ze szpiku kostnego lub komórek mięśni szkieletowych. Naukowcy badający sposoby naprawy uszkodzonej tanki mięśnia sercowego przeprowadzili eksperyment, który dowiódł, że pomocne mogą być także przeszczepy komórek zaprojektowanych genetycznie.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment polegający na podaniu myszom komórek mięśnia sercowego otrzymanych z zarodków. W ten sposób udało się uniknąć wystąpienia częstoskurczu komorowego.
Dzięki temu doświadczeniu naukowcy odkryli czynnik odpowiedzialny za korzystne właściwości zarodkowych komórek mięśnia sercowego. Następnie zmodyfikowali łatwo dostępne komórki mięśni szkieletowych, tak aby produkowały tyle samo substancji uznanej za istotną, co komórki zarodkowe. Przeszczepienie zmodyfikowanych komórek dowiodło, iż są one tak samo skuteczne jak transplantacja komórek serca pochodzących z zarodków.

Autorzy badań mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do zapobiegania częstoskurczowi komorowemu.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy