Strona głównaZdrowiePost przerywany pomaga uchronić się przed cukrzycą

Post przerywany pomaga uchronić się przed cukrzycą

Dieta zwana postem przerywanym, w ramach której je się wcześnie rano, może być kluczem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.
Post przerywany pomaga uchronić się przed cukrzycą [fot. DiDiane from Pixabay]
Porównano dwie różne diety: jedną określaną jako (o ograniczonym czasie, w którym się je) i dietę o obniżonej kaloryczności, aby sprawdzić, która z nich jest lepsza u osób zagrożonych rozwojem .

- Przestrzeganie postu przerywanego może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - mówi profesor Leonie Heilbronn z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Osoby, które przez trzy dni w tygodniu jadły tylko między 8:00 a 12:00, po 6 miesiącach wykazywały większą tolerancję na glukozę niż osoby na codziennej, .

Cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy komórki organizmu nie reagują w odpowiedni sposób na insulinę i organizm traci zdolność do dostatecznej produkcji tego hormonu, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Szacuje się, że prawie 60 procent przypadków cukrzycy typu 2 można opóźnić lub im zapobiec dzięki zmianie diety i stylu życia.
W 18-miesięcznym badaniu wzięło udział ponad Australijczyków. Zarówno uczestnicy stosujący post przerywany, jak ci na diecie niskokalorycznej doświadczyli podobnej utraty wagi. Jednak to pierwszy z wymienionych sposobów odżywiania się istotnie osłabił ryzyko cukrzycy.

Wyniki potwierdzają, że czas posiłków ma znaczenie dla poziomu zagrożenia cukrzycą i post przerywany zwiększa korzyści dla organizmu, niezależnie od utraty wagi, co może mieć wpływ na praktykę kliniczną - ocenia Xiao Tong Teong z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Potrzebne są dalsze badania, by sprawdzić, czy takie same korzyści występują przy nieco dłuższym oknie czasowym, w którym można jeść.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy