Strona głównaZdrowiePost przerywany polecany diabetykom

Post przerywany polecany diabetykom

Ograniczenie jedzenia do określonego „okna czasowego", zwane także postem przerywanym, może pomóc osobom chorym na cukrzycę typu 2 schudnąć i kontrolować poziom cukru.
Post przerywany polecany diabetykom [fot.  Abdullah Al Mamun from Pixabay]
Uczestnicy, którzy jedli tylko w ośmiogodzinnym oknie między południem a dwudziestą każdego dnia, tracili na wadze więcej w ciągu sześciu miesięcy niż uczestnicy, którym po prostu polecono zmniejszenie spożycia kalorii o 25 proc. W obydwu grupach zaś długoterminowo zmniejszył się poziomu cukru we krwi, co mierzono za pomocą testu hemoglobiny A1C.

Uczeni z University of Illinois w Chicago podzielili 75 uczestników na trzy grupy. Jedna przestrzegała zasad postu przerywanego, druga ograniczyła kalorie, trzecia zaś stanowiła grupę kontrolną. W ciągu sześciu miesięcy mierzono wagę uczestników, obwód talii, poziom cukru we krwi i inne wskaźniki zdrowotne.

Osobom jedzącym w określonym oknie czasowym łatwiej było przestrzegać zdrowej diety niż uczestnikom na diecie o ograniczonej kaloryczności. Zazwyczaj pacjentom chorym na cukrzycę zaleca się ograniczenie kalorii, więc wielu z nich podejmuje tę próbę i nierzadko ma z tym problemy. Jakkolwiek ludziom podejmującym nie polecono zmniejszyć ilości kalorii, ostatecznie zrobili to, jedząc w ustalonych godzinach.

- Nasze badanie pokazuje, że jedzenie w danym oknie czasowym może być skuteczną alternatywą dla tradycyjnej diety w przypadku osób, które nie mogą stosować standardowych metod ograniczania kalorii - mówi prof. Krista Varady, kinezjolog i ekspert do spraw żywienia. - Dla wielu osób próbujących schudnąć liczenie czasu jest łatwiejsze niż - dodaje.

W trakcie sześciomiesięcznych testów nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych. Występowanie hipoglikemii (zbyt niski poziom cukru we krwi) i hiperglikemii (nadmierny poziom cukru we krwi) nie różniło się pomiędzy grupami stosującymi dietę i grupami kontrolnymi.

Na cukrzycę choruje około 422 miliony ludzi na całym świecie i każdego roku 1,5 miliona zgonów jest bezpośrednio związanych z tą chorobą. Liczba przypadków stale rośnie w ciągu ostatnich kilku dekad.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy