Strona głównaZdrowiePory roku a nawyki żywieniowe: dlaczego możemy tyć „sezonowo”

Pory roku a nawyki żywieniowe: dlaczego możemy tyć „sezonowo”

Można sobie wyobrażać, że latem jesteśmy zdrowsi. Świeci słońce, dostarczamy mnóstwo witaminy D, a dni są długie. Jednak ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze sugerują, że nawyki żywieniowe zimą mogą być lepsze dla naszego zdrowia metabolicznego niż te letnie.
Pory roku a nawyki żywieniowe: dlaczego możemy tyć „sezonowo” [fot. collage Senior.pl / Canva]
Zbadano i wagę myszy wystawionych na działanie zarówno „światła zimowego", jak i „światła letniego".

- Ustaliliśmy, że nawet u zwierząt niesezonowych różnice w porach światła dziennego między latem a zimą wywołują różnice w metabolizmie energetycznym. Rzecz dotyczy masy ciała, masy tłuszczowej i zawartości - mówi Lewin Small z Uniwersytetu w Kopenhadze.

- Odkryliśmy to głównie u gryzoni wystawionych na działanie światła w zimie. Myszy te miały mniejszy przyrost masy ciała i niższą . Jedzenie było bardziej usystematyzowane w ciągu 24 godzin. To z kolei przełożyło się na korzyści w zakresie zdrowia metabolicznego - dodaje Small.

Myszy nie są uznawane za zwierzęta sezonowe, ponieważ podobnie jak ludzie nie rozmnażają się tylko w określonych porach roku. Zwierzęta rozmnażające się w określonych sezonach przybierają na wadze przed okresem lęgowym, aby oszczędzać zapasy energii.

Godziny światła wpływają na metabolizm

- Sprawdzamy wpływ pory dnia na takie aspekty metabolizmu, jak aktywność fizyczna, otyłość i cukrzyca. Jednak większość badań badających ten związek zakłada taką samą długość dnia i nocy przez cały rok - wyjaśnia Lewin Small.

Teraz chciano sprawdzić, jaki wpływ na metabolizm mają sezonowe różnice w . Większość ludzi na świecie żyje z co najmniej dwugodzinną różnicą w porach ekspozycji na światło między latem a zimą.

- Wystawiliśmy myszy laboratoryjne na działanie światła w godzinach odpowiadających różnym porom roku i zmierzyliśmy markery zdrowia metabolicznego oraz rytm dobowy tych zwierząt - wyjaśnia Small.

Dalsze testy mają dotyczyć ludzi i pokazać, na ile zmiana naszej ekspozycji na sztuczne światło w nocy lub ekspozycji na światło naturalne w ciągu roku może wpłynąć na nasze samopoczucie oraz zdrowie metaboliczne - wskazuje prof. Juleen Zierath, współautorka badania.

Lewin Small dodaje, że warto wiedzieć zrozumieć, w jaki sposób światło i pora roku wpływają na wzorce żywieniowe, co pomoże zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie przybierają na wadze w określonej porze roku. - Różnice w porach światła między latem a zimą mogą wpływać na to, kiedy odczuwamy głód w ciągu dnia - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć