Strona głównaZdrowiePopularny suplement zwiększa ryzyko raka

Popularny suplement zwiększa ryzyko raka

Forma witaminy B3, rybozyd nikotynamidu (NR), ma związek z korzyściami dla zdrowia sercowo-naczyniowego, metabolicznego i neurologicznego, ale nowe badania na University of Missouri wykazały, że NR może zwiększać ryzyko poważnych chorób, w tym raka.
Popularny suplement zwiększa ryzyko raka [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Nadmierny poziom NR może nie tylko zwiększać ryzyko zachorowania na potrójnie ujemnego , ale też powodować przerzuty bądź rozprzestrzenianie się raka do mózgu. - Gdy nowotwór dotrze do mózgu, jest śmiertelny, ponieważ obecnie nie istnieją żadne skuteczne opcje leczenia - mówi prof. Elena Goun z University of Missouri.

- Niektórzy ludzie zażywają witaminy i suplementy, ponieważ automatycznie zakładają, że mają one tylko pozytywne korzyści zdrowotne, tymczasem bardzo niewiele wiadomo o tym, jak faktycznie działają. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić działanie niektórych z nich w organizmie - zauważa prof. Goun.

Rybozyd nikotynamidu jest znanym suplementem zwiększającym poziom energii komórkowej, zaś komórki rakowe korzystają z tej energii wraz z nasilonym metabolizmem. Postanowiono więc zbadać rolę NR w rozwoju i rozprzestrzenianiu się raka.

- Nasza praca jest bardzo istotna, biorąc pod uwagę szeroką dostępność suplementu i znaczną liczbę trwających badań klinicznych na ludziach, w których NR jest wykorzystywany do łagodzenia skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej - mówi prof. Goun.
Zastosowano nowatorską technologię do porównania i zbadania, jaki poziom NR był obecnych w komórkach nowotworowych, limfocytach T i zdrowych tkankach.

Według prof. Goun wyniki podkreślają znaczenie dokładnych badań potencjalnych skutków ubocznych suplementów, takich jak NR, przed ich zastosowaniem u osób, które mogą mieć różne rodzaje schorzeń.

- Nie wszystkie nowotwory są takie same u każdej osoby, zwłaszcza z punktu widzenia sygnatur metabolicznych. Nierzadko mogą nawet zmienić swój metabolizm przed lub po - zaznacza prof. Goun.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy