Strona głównaZdrowiePopularne letnie urazy - jak sobie pomóc?

Popularne letnie urazy - jak sobie pomóc?

Nadejście lata sprawia, że chętnie spędzamy wolny czas aktywnie. Pragniemy wykorzystać każdy słoneczny dzień, rzucając się w wir różnych dyscyplin sportowych. Niestety, taka sezonowa aktywność ma też i swoje minusy.
Często przeceniamy własne możliwości i dochodzi wówczas do bolesnych w skutkach kontuzji. Jesteśmy wówczas bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju urazy i stłuczenia, których skutkiem są obrzęki, krwiaki lub sińce.

Z roku na rok przybywa tych, którzy aktywnie chcą spędzać urlopy; jeżeli morze i jezioro to nie leżenie na plaży a pływanie, w górach popularne są trekking czy wspinaczka. Inni wybierają rower czy modny ostatnio nordic walking.

Planując aktywne wakacje powinniśmy również pamiętać o ewentualnych zagrożeniach, takich jak urazy i kontuzje. Jednakże nie wszyscy pamiętają o tym, by należycie przygotować się do wzmożonego wysiłku przed sezonem. Wykonywanie ćwiczeń, które nie są dopasowane do naszych możliwości lub przekraczających wydolność organizmu prowadzić może do efektów odwrotnych niż zamierzone. Pamiętajmy więc, że tylko kilka minut ćwiczeń rozciągających dziennie sprawi, że nasza odporność na urazy wzrośnie.

Dolegliwości bólowe, z którymi spotykamy się najczęściej, mają podłoże zapalne. Stan zapalny przejawia się bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem, przegrzaniem. Bóle mięśni i stawów mogą być wynikiem stanu zapalnego w nadmiernie napiętych, przeciążonych mięśniach, zapalnym lub wywołane nadmiernym uciskiem na nerwy.

W leczeniu stanu zapalnego po urazie najprostszym sposobem na jego ukojenie jest oziębienie kontuzjowanego miejsca zimnym okładem, a jeśli jesteśmy poza domem - przyklejenie przeciwbólowego plastra chłodzącego. Plastry takie zawierają zazwyczaj mentol, który wywołuje uczucie chłodu w wyniku pobudzania zakończeń nerwów czuciowych, zmniejsza też swędzenie i pieczenie występujące w chorobach skóry. Plaster chłodzący złagodzi także bóle stawowo - mięśniowe oraz zmniejszy obrzęk.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy