22-06-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kolejne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić lub zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera (AD). U starszych osób trening aerobowy zwiększa objętość istoty szarej i białej, poprawia przepływ krwi, a także funkcję pamięci.
Badacze monitorowali trzy biomarkery, które są zaangażowane w procesy uczenia się i . Sprawdzili, czy ich ilość wzrosła u osób starszych po treningu fizycznym i czy korelowały z markerami poznawczymi i metabolomicznymi zdrowia mózgu.
W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób w dojrzałym wieku. Część z nich przez 26 tygodni regularnie wykonywała na bieżni. Okazało się, że zwiększyła się ilość biomarkerów związanych z uczeniem się werbalnym i pamięcią. Co więcej, wiele metabolitów lipidowych istotnych dla zostało zmodyfikowanych przez ćwiczenia w sposób, który może mieć działanie neuroprotekcyjne.
Jak podkreślają autorzy, biomarkery ogólnoustrojowe, które mogą szybko i niedrogo mierzyć wpływ ćwiczeń fizycznych na wyniki związane z chorobą Alzheimera, więc można je wykorzystywać do informowania o progresji choroby i opracowywania nowych celów leczenia.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie około na choruje 50 milionów ludzi, z czego prawie 60 proc. mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach. Każdego roku przybywa prawie 10 milionów nowych przypadków. Szacowany odsetek populacji ogólnej w wieku powyżej 60 lat z demencją wynosi od 5-8 proc. Szacuje się, że w najbliższych latach wzrost zachorowań będzie coraz intensywniejszy ze względu na starzenie się wielu społeczeństw.
Na podstawie:
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »