Strona głównaZdrowiePopołudniowa drzemka obniża ciśnienie krwi

Popołudniowa drzemka obniża ciśnienie krwi

Drzemka w ciągu dnia to dziś luksus, na który może sobie pozwolić niewielu ludzi. Jeśli jednak znajdzie się chwila na odpoczynek, warto z niej skorzystać - trwająca przynajmniej 45 minut drzemka może pomóc zestresowanym ludziom obniżyć ciśnienie krwi i ochronić ich serca, sugerują najnowsze badania.
Przeprowadzono testy z udziałem 85 studentów, których podzielono na dwie grupy. Jednej z nich zarezerwowano godzinę w ciągu dnia na odpoczynek w postaci drzemki, druga grupa pozostawała aktywna przez cały czas. Wszystkich uczestników poddano testom prowokacji stresem psychicznym (mental stress test).

Ciśnienie krwi i częstość tętna wzrosło u obu grup studentów podczas wspomnianych testów. Jednakże u tych, którzy spali na co najmniej 45 minut w ciągu dnia, ciśnienie krwi było znacznie niższe po wykonaniu testów niż u osób, które niemiały okazji drzemać.

Jak stwierdzili autorzy badań, sen w ciągu dnia może przydać korzyści prozdrowotnych poprzez przyspieszenie krążenia po okresie psychicznego stresu. Potrzebne są dalsze badania, aby odkryć „mechanizm" drzemek odpowiadający za obniżanie ciśnienia, ale już można rekomendować dzienny odpoczynek, nie ma on bowiem żadnych skutków ubocznych, nie jest przecież farmaceutykiem.

Eksperci szacują, że obecnie ludzie śpią średnio dwie godziny krócej na dobę niż było to w zwyczaju około 50 lat temu. Taki stan rzeczy może mieć długoterminowy wpływ na kondycję zdrowotną.

Wyniki badań opublikowano w "International Journal of Behavioral Medicine".

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć