Strona głównaZdrowiePomidory w profilaktyce raka i chorób serca

Pomidory w profilaktyce raka i chorób serca

Nic nie obwieszcza lata tak, jak kiście pomidorów w przydomowych ogródkach i na działkach. Warzywa te od wielu lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością i stanowią niezbywalny składnik wielu często przygotowywanych w naszym kraju potraw. Ich ważną zaletą jest jednak nie tylko smak, ale istotne właściwości prozdrowotne.
Pomidory w profilaktyce raka i chorób serca Pomidory pomogą uchronić się przed różnymi rodzajami raka, a także zmniejszyć ryzyko chorób serca, osteoporozy, a nawet cukrzycy.

Podstawowy składnik odpowiadający za prozdrowotną moc pomidorów to likopen, silny przeciwutleniacz, który działa poprzez neutralizację wolnych rodników (cząsteczek tlenu, które powodują uszkodzenie komórek w organizmie). Badania wykazały, że spożywanie produktów bogatych w likopen chroni przed różnymi nowotworami, m. in. rakiem prostaty, płuc czy piersi.

Pomidory mogą również pomóc w zapobieganiu ataków serca, przede wszystkim poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. W jednym z badań wykazano, że picie 13 uncji (ok. 384 ml) soku pomidorowego dziennie przez trzy tygodnie zmniejszyło stężenie LDL, "złego" cholesterolu, o prawie 13 procent. Wstępne badania sugerują też związek pomiędzy dietą bogata w likopen a zwiększeniem masy kostnej.

Innym ważnym składnikiem odżywczym wydaje się być kwas 9-okso-oktadekadienowy, który - jak odkryli ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Kioto w Japonii - obniża poziom cholesterolu i tłuszczów we krwi. (Zlekceważenie poziomu tych lipidów może prowadzić do takich chorób jak miażdżyca, a także cukrzyca typu 2).

Trzy lub więcej porcji w tygodniu pomidorów to optymalna ilość, mówią eksperci.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy