Strona głównaZdrowiePolscy uczeni niszczą bakterie wirusami

Polscy uczeni niszczą bakterie wirusami

Zespół naukowców z Ośrodka Terapii Fagowej, działającego przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu, jako jedyny na świecie stosuje eksperymentalną metodę leczenia trudnych zakażeń bakteryjnych za pomocą bakteriofagów. Artykuł o polskich uczonych ukazał się w czerwcowym numerze prestiżowego biomedycznego pisma "Nature Medicine" - poinformowała PAN.
Bakteriofagi to wirusy, które atakują bakterie i niszczą je. Badania nad fagami prowadzone były już w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia, jednak upowszechnienie antybiotyków spowodowało spadek zainteresowania wirusami likwidującymi bakterie. Naukowcy ponownie zaczęli je badać kilkanaście lat temu, gdy coraz częściej spotykano zakażenia spowodowane szczepami bakterii opornymi na klasyczną terapię antybiotykową. Problem jest poważny – z badań wynika, że około połowa zakażeń szpitalnych wywołanych gronkowcami nie daje się wyleczyć tradycyjnymi metodami.

Badania wrocławskich naukowców, prowadzone pod kierunkiem prof. Andrzeja Górskiego, koncentrują się na znalezieniu takich wirusów, które będą niszczyć bakterie powodujące zakażenia szpitalne. Fagi nie są niebezpieczne dla organizmu ludzkiego, ponieważ nie atakują naszych komórek – namnażają się wyłącznie w bakteriach i niszczą je. Ośrodek Terapii Fagowej otrzymuje z całej Polski próbki opornych bakterii, dla których naukowcy wyszukują odpowiednie fagi.

Ważnych dowodów na efektywność tej terapii dostarczyły badania na zwierzętach. Doświadczenia na myszach wykazały, że stosując fagi, można wyeliminować wiele infekcji bakteryjnych. Brakuje jednak wiarygodnych badań przeprowadzonych na odpowiedniej grupie pacjentów, chociaż wieloletnie obserwacje kliniczne wykazują, że aż w 70 proc. uzyskiwano dobre wyniki leczenia.

Wrocławski zespół boryka się również z innym problemem – bakterie uodporniają się nie tylko na antybiotyki, ale również na fagi. Konieczne jest zatem wyszukiwanie coraz to nowych szczepów wirusów.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy