Strona głównaZdrowiePolacy nie wykonują zaleceń lekarskich

Polacy nie wykonują zaleceń lekarskich

Jak wynika z raportu naukowców Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Polacy nie słuchają lekarzy. Czterdzieści procent z nas nie stosuje się do ich zaleceń, nie przyjmuje zapisanych leków i przerywa terapię, gdy tylko poczuje się trochę lepiej - informuje dziennik Polska.
Badanie przeprowadził Przemysław Kardas, szef Zakładu Medycyny Rodzinnej UM w Łodzi. Jego zdaniem obawiamy się, że leki zapisane przez lekarza zaszkodzą naszej wątrobie i chętniej sięgamy po preparaty dostępne bez recepty.
Poważnym problemem są również zbyt wysokie - jak na możliwości przeciętnego Polaka - ceny leków.

Wyniki raportu naukowców z Łodzi potwierdzają badania przeprowadzone w ramach programu na rzecz zmiany złych nawyków Polaków, z których wynika, że 38 proc. z nas nie chodzi do lekarza, gdy odczuwa pierwsze dolegliwości i próbuje radzić sobie samemu.

Zdaniem profesora Piotra Kuny, pulmonologa i członka władz Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, winni tej sytuacji są sami lekarze, którzy nie pytają pacjenta, czy stać go na wykupienie leku. Dostajemy też zbyt dużo recept na leki, które są nieskuteczne, co często zniechęca do ich zażywania.

Według naukowców UM w Łodzi Polacy, którzy na własną rękę podejmują decyzję o przerwaniu leczenia, częściej trafiają do szpitala, na przykład ci, którzy nie przyjmują insuliny, leków na choroby wieńcowe czy astmę leczą tam niewydolność krążenia i skaczące ciśnienie.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć