Strona głównaZdrowiePolacy nie lubią szpitali ale chcą mieszkać blisko nich

Polacy nie lubią szpitali ale chcą mieszkać blisko nich

Według badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków" większość z nas (72%) czuje niepokój, kiedy ma pójść do szpitala, a 83% jest zdania, że jeśli to tylko możliwe, to powinno się unikać operacji. Blisko połowa respondentów (55%) kieruje się do szpitala, gdy ma problemy zdrowotne, podczas gdy 45% uważa, że większość tych problemów rozwiązuje się sama.
Polacy nie lubią szpitali ale chcą mieszkać blisko nich Większość, bo prawie ¾ Polaków denerwuje się, kiedy ma pójść do szpitala. Strach przed szpitalem jest związany z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu medycznego, który jest przyczyną stresu dla 1/3 Polaków.

83% Polaków uważa, że jeśli to tylko możliwe, to powinno unikać się operacji. Lubimy leczyć się sami, starsi - ziołami, a młodsi - parafarmaceutykami. Polacy wierzą także w lecznicze działania akupunktury, homeopatii i innych nietradycyjnych form medycyny, co deklaruje 48% respondentów. Stąd także wynika przeświadczenie, że samoistne rozwiązanie problemów zdrowotnych jest jedynie kwestią czasu.

- Polacy wierzą w powszechne przeświadczenie, że choroba jest wtedy, kiedy ją widać, a nie wtedy, kiedy można ją wykryć. Można by powiedzieć, że to dość starodawne przeświadczenie, ale nadal mocno zakorzenione w naszym społeczeństwie - komentuje dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca, adiunkt kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawet do 70% Polaków leczy się samodzielnie. Polacy najbardziej polegają na własnym doświadczeniu oraz poradach rodziny i znajomych. Ulubionymi farmaceutykami rodaków są leki: przeciwbólowe, przeciw przeziębieniowe, a także zioła i preparaty roślinne. Dużą popularnością cieszą się także leki poprawiające pamięć i koncentrację oraz środki nasenne i uspokajające.

Jednocześnie, jak wskazuje badanie „Philips Index 2010", aż dla 92% dostęp do opieki zdrowotnej jest najważniejszym aspektem społeczności, w której chciałoby się żyć. Dla porównania bezpieczeństwo i przestępstwo plasuje się na drugim, a jakość dróg na trzecim miejscu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy