Strona głównaZdrowiePiwo pomoże w... walce z nadwagą

Piwo pomoże w... walce z nadwagą

Bakterie w mocnym piwie mogą pomóc w zmniejszeniu nadmiaru kilogramów, mówią uczeni z Uniwersytetu w Amsterdamie.
Piwo pomoże w... walce z nadwagą [fot. Mabel Amber, still incognito... z Pixabay]
Ogólnie rzecz biorąc, piwo nie jest postrzegane jako dietetyczny produkt, bo samo ma dość dużo kalorii, a dodatkowo sprzyja . Niemniej, jak wykazują badania, pewien rodzaj tego słynnego napoju, dzięki zawartości dobrych dla jelit bakterii i , może przydać różnych korzyści zdrowotnych, w tym pomóc w walce otyłością.

Autorzy wskazują, że mocne piwa belgijskie, takie jak Hoegaarden, są szczególnie bogatymi źródła drożdży probiotycznych. Wyjaśniają, że inaczej niż zwykłe piwa przechodzące tylko jeden proces fermentacji, mocniejsze piwa są fermentowane dwukrotnie, co sprawia, że odmienny jest ich smak i znajduje się w nich inny szczep drożdży. Szczep ten wytwarza kwasy, które niszczą szkodliwe bakterie znajdujące się w jelitach człowieka.

Światowa Organizacja zdrowia określa probiotyki jako „żywe mikroorganizmy, które po podaniu w odpowiednich ilościach, zapewniają gospodarzowi korzyści zdrowotne". Probiotyki mogą wspierać zdrowie żołądkowo-jelitowe, poprawić pracę układu immunologicznego, złagodzić i uchronić się przed przeziębieniem. Ponadto badania pokazały, że mogą powstrzymać biegunki, zmniejszyć nadciśnienie, nieco obniżyć , osłabić zapalną chorobę jelit, zmniejszyć , etc.

Inne produkty zawierające probiotyki to m. in. , kapusta kiszona, czy kimchi. Są również dostępne w sprzedawanych w aptekach preparatach.

Uczeni zaznaczają, że uzyskane wyniki nie oznaczają, że warto sięgać po mocne piwo w większych ilościach. Wyjaśnają, że duże ilości alkoholu negatywnie oddziałują na mikrobiom jelitowy. Wcześniejsze testy pokazały, że picie nadmiarowych dawek alkoholu prowadzi do niewłaściwego składu mikroflory jelitowej. Ograniczenie się do maksymalnie jednego piwa dziennie powinno dać najlepsze efekty.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy