18-06-2008
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
"Wraz z wiekiem coraz powszechniejsze stają się takie problemy, jak: suche oczy, załzawione oczy, czy męty ciała szklistego. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż dolegliwości tego rodzaju rzadko bywają nie do wyeliminowania, zazwyczaj optometra, bądź lekarz pierwszego kontaktu pomogą pozbyć się takich niedogodności”, mówi Iain Anderson, optometra i prezes organizacji „Eyecare Trust”.
![Pięć najczęstszych problemów z oczami u osób dojrzałych [© Monkey Business - Fotolia.com] Pięć najczęstszych problemów z oczami u osób dojrzałych [© Monkey Business - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Piec-najczestszych-problemow-z-oczami-u-osob-dojrzalych_img4d7a10f921e6c.jpg)
Oto pięć najczęstszych dolegliwości związanych ze wzrokiem:
Męty ciała szklistego i migotanie
W ciele szklistym oka, w związku z procesem starzenia się, mogą się wyodrębnić się w większej ilości drobne kawałki białka, które podążają bezwiednie za ruchami oka. To zaś prowadzi czasem do widzenia drobnych, ciemnych plamek, bądź „pajęczyn”, które są najbardziej dokuczliwe przy patrzeniu na jasne tło, np. białą ścianę.
Męty ciała szklistego są zazwyczaj nieszkodliwe. Jednakże, jeśli nagle ich liczba wzrośnie, bądź zacznie się doświadczać migotania przed oczami, należy jak najszybciej zgłosić się do optometry. Niespodziewany „deszcz” czarnych plamek w polu widzenia może bowiem oznaczać pękanie żył w gałce ocznej lub odklejania siatkówki.
Zespół „suchego oka”Jest powszechną dolegliwością osób dojrzałych; polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, co prowadzi do nieprawidłowego nawilżenia oka i narażenia na zakażenia i alergie, a także dyskomfortu przy patrzeniu. Zespół „suchego oka” może stanowić efekt uboczny przyjmowania niektórych leków, (m. in. atropin, sterydów, leków znieczulających i antyhistaminowych), ale może być wynikiem zaniku gruczołów związanego z wiekiem lub zmianami hormonalnymi.
Zanim podjęte zostaną decyzje co do terapii, warto udać się do optometry i poprosić o diagnozę, czasem wystarczy środek zwilżający, czyli „sztuczne łzy”.
Załzawione oczyPotrzebujemy łez, aby nawilżały i zabezpieczały przed powierzchnię rogówki, ale nadmierne łzawienie oczu stanowi jedną z najdokuczliwszych dolegliwości. Jaka jest jego przyczyna? Kiedy się starzejemy, kanaliki łzowe mogą się zwężać - nie nadążają odprowadzać łez i występuje zjawisko łzawienia.
Niestety w przypadku tego problem poleca się głównie zabieg; nie zawsze jednak jest on skuteczny.
Zapalenie brzegów powiek Zazwyczaj spowodowane jest alergią, bądź infekcją bakteryjną. Skóra brzegów powiek jest podrażniona, dolegliwość ta współwystępuje z brodawkami i jęczmieniami. Nierzadko jest stanem chronicznym, często występują nawroty choroby.
Dolegliwość ta może być trudna do wyleczenia; standardowe postępowaniu tu to jednak wyczyszczenie brzegów powiek ciepłą wodą. W aptekach dostępne są również chusteczki pomagające zachować odpowiednią higienę powiek.
Przekrwione oczySpowodowane są słabymi naczyniami krwionośnymi spojówki, objawy wzmagają się m. in. przez spędzanie wielu godzin przed komputerem.
Wyglądamy wówczas dość „upiornie”, ale taki stan powinien minąć najpóźniej po kilku dniach. Jeśli czas trwania dolegliwości się przedłuża, należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny, którą nierzadko jest wysokie ciśnienie.