Strona głównaZdrowiePapryka chili - panaceum? Obniża ciśnienie krwi, łagodzi ból i nie tylko...

Papryka chili - panaceum? Obniża ciśnienie krwi, łagodzi ból i nie tylko...

Stosuj paprykę chili nie tylko po to, aby wzmocnić smak przygotowywanych posiłków, okazuje się bowiem, że pomaga także obniżyć ciśnienie krwi.
Papryka chili - panaceum? Obniża ciśnienie krwi, łagodzi ból i nie tylko... [© Nailia Schwarz - Fotolia.com] Nowe badania dowodzą, że kapsaicyna, związek chemiczny, który nadaje papryce jej ognisty smak, rozluźnia naczynia krwionośne, co z kolei pomaga utrzymać poziom ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie.

Zdaniem ekspertów, kapsaicyna pobudza receptor TRPV1, co zwiększa produkcję cząsteczek tlenku azotu, a to zaś sprawia rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia krwi.

- Aktywacja TRPV1 dzięki diecie zawierającej kapsaicynę może stanowić obiecującą prewencję w populacji o wysokim ryzyku nadciśnienia tętniczego i zaburzeń naczyniowych - stwierdził Zhiming Zhu z Trzeciego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chinach, współautor badań.

Badania na gryzoniach

W celu ustalenia faktycznego wpływu ostrej papryki na zredukowanie wysokiego ciśnienia krwi naukowcy przeprowadził eksperyment na szczurach z nadciśnieniem tętniczym.

W ramach testów regularnie podawali gryzoniom produkty z zawartością kapsaicyny.

Następnie monitorowali stan zdrowia zwierząt biorąc pod uwagę różne czynniki ryzyka problemów sercowo-naczyniowych (takich jak ciśnienie krwi i poziom tlenku azotu) przez okres siedmiu miesięcy.

Badania wykazały, że tętnice zwierząt były bardziej elastyczne dzięki kapsaicynie. Poza tym ciśnienie krwi gryzoni zaczęła spadać po czterech miesiącach i stwierdzono istotnie mniejsze wartości ciśnienia pod koniec testów.

- Okazało się, że długotrwałe spożywanie diety bogatej kapsaicynę, jednego ze składników papryki chili, może zmniejszyć ciśnienie krwi u szczurów genetycznie predysponowanych do nadciśnienia - powiedział Zhiming Zhu.

Potrzebne są badania na ludziach

Aby szeroko rekomendować konsumpcje papryki chili, potrzeba dalszych testów. Tym razem z udziałem ludzi.

W niektórych rejonach wiejskich w Chinach, gdzie papryka chili jest częścią codziennej diety, wskaźnik chorób serca i nadciśnienia tętniczego jest o 20 procent niższa w porównaniu do prowincji, gdzie ludzie stosują odmienną dietę.

Jednakże nie jest jasne, jak wiele papryczki chili trzeba konsumować, aby utrzymać niskie ciśnienie krwi.

Wyniki opisywanych badań zostały opublikowane w magazynie 'Cell Metabolism.'

Inne korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania papryki chilli

Papryka chili posiada wiele właściwości odżywczych, co czyni ją niezwykle zdrową dla ludzkiego organizmu.

Badania wykazały, że papryka chili ma właściwości uśmierzające ból. Jedzenie jej łagodzi migreny, a także przewlekłe problemy z zatokami oraz infekcje.

Ponadto papryka chili może mieć pozytywny wpływ na zdrowie naczyń wieńcowych. Okazała też się skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu. Co więcej, ostra papryka łagodzi bóle gastryczne i zmniejsza apetyt, dzięki wspomaga utratę wagi.

Naukowcy odkryli również, że papryczki chili zawierają duże ilości wapnia, a to jest ważne w utrzymaniu mocnych kości i zębów.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy