Strona głównaZdrowiePanowie, nie wstydźcie się urologa!

Panowie, nie wstydźcie się urologa!

Ponad 61% mężczyzn odczuwających problemy ze strony układu moczowo - płciowego, np. gwałtowne parcie na mocz uważa swoją dolegliwość za krepującą. Wstyd sprawia, że wielu pacjentów zgłasza się do urologa w momencie, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Wychodząc naprzeciw potrzebom tych pacjentów, w ramach programu „Zentiva
- zmieniamy przyzwyczajenia" zainicjowano akcję „Zdrowie mężczyzny". Rozpoczęła się ona 1 listopada i potrwa do końca miesiąca. W czasie trwania akcji lekarze urolodzy na terenie całego kraju udzielają telefonicznych konsultacji z zakresu schorzeń układu moczowo - płciowego.

- Rozmowa telefoniczna ze specjalistą, podczas której pacjent nie widzi a jedynie słyszy swojego rozmówcę, da pacjentowi możliwość przełamania wstydu i dzięki temu skonsultowania swoich problemów z urologiem. Jeśli jednak rozmowa telefoniczna okaże się dla panów zbyt krępująca, warto, aby porady zasięgnęły kobiety, które wiedzą o problemach urologicznych swoich partnerów - twierdzi prof. Sławomir Dutkiewicz, chirurg - urolog, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".

Choroby układu moczowo - płciowego mają wpływ zarówno na samoocenę pacjentów, jak i na ich życie rodzinne i towarzyskie. Jak wykazują badania, ponad 63% mężczyzn cierpiących na schorzenia urologiczne ograniczyło lub zrezygnowało z życia towarzyskiego, a blisko 40% z nich odizolowało się od rodziny.
Jedną z najczęstszych chorób układu moczowo - płciowego występujących u mężczyzn po 50. roku życia, jest BPH (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Częstość występowania BPH wzrasta z wiekiem i znacząco obniża jakość życia. Brak profilaktyki, lekceważenie niepokojących objawów, czy samoleczenie mogą zwiększyć ryzyko rozwoju choroby, a także spowodować niewykrycie rozwijającego się raka prostaty.

Rozwój BPH często przebiega bezbólowo, dlatego też takie objawy, jak częste oddawanie moczu w dzień i nocy czy naglące parcie na mocz są lekceważone przez pacjentów.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy