Strona głównaZdrowiePamięć zależy od... jakości języka

Pamięć zależy od... jakości języka

Sposób wyrażania myśli ma istotne znaczenie dla zdolności do zapamiętywania. Okazuje się, że treści wyraźnie artykułowane i wypowiadane wolno znacznie lepiej zapadają w pamięć niż te wymawiane szybko i w sposób kolokwialny.
Pamięć zależy od... jakości języka
Uczeni z University of Texas w Austin odkryli, że sposób przedstawiania nie pozostaje bez wpływu na ich utrwalanie w naszej .

W ramach eksperymentu uczestnicy mieli wysłuchać 72 zdań, podzielonych na sześć bloków o różnej tematyce, np. takiej jak „Dziadek wypił czarną kawę", czy „Chłopiec niósł ciężkie krzesło". Zdania były wypowiadane albo wolno, wyraźnie i oficjalnym, albo szybko i kolokwialnie. Następnie uczestnicy, po każdym bloku tematycznym, mieli zapisywać zapamiętane frazy.

Okazało się, że wypowiedzenia artykułowane wolno i w oficjalnym stylu były zapmiętywane znacznie lepiej niż te wyrażane w mowie potocznej i szybko. Według autorów, wynika to z faktu, że treści przedstawiano zbyt prędko i „niechlujnie" wymagają od słuchaczy większego wysiłku w ich odszyfrowaniu, co oznacza angażowanie większej ilości zasobów mentalnych kosztem słabszej konsolidacji w pamięci. Jasne, powoli wymawiane komunikaty zaś wymagają mniej wysiłku włożonego w ich zrozumienie i dlatego są łatwiej zapamiętywane.

Według uczonych, wyniki powinny być szczególnie brane pod uwagę przez nauczycieli dla poprawy procesu uczenia oraz lekarzy dla lepszej z pacjentami, w tym skuteczniejszego przedstawiania instrukcji dotyczących leczenia.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy