Strona głównaZdrowiePalisz papierosy? Bardzo osłabiasz swoją pamięć

Palisz papierosy? Bardzo osłabiasz swoją pamięć

Papierosy nie tylko skutkują wieloma chorobami, mogą też sprawić że osłabnie nasza pamięć.
Palisz papierosy? Bardzo osłabiasz swoją pamięć [© Sondem - Fotolia.com] Francuscy badacze ustalili, że ludzie, którzy , częściej mają problemy z . Im więcej papierosów dziennie wypalają, tym bardziej słabnie ich zdolność do zapamiętywania.

Badacze Institut National de la Santè et de la Recherche Mèdicale w Villejuif przeanalizowali dane ponad 10 tysięcy osób w wieku 35-55 lat. Sprawdzono, ile papierosów palili uczestnicy na początku badania i po kilku latach testów. Poza tym uczestnicy zostali poddani na przestrzeni paru lat kilku badaniom pamięci, rozumowania a także sprawdzianom językowym.

Okazało się, że wydajność poznawcza palaczy spadła w porównaniu do osób, które nie paliły papierosów. Odnotowano istotne osłabienie u ludzi, którzy przez lata nałogowo palili papierosy, obejmowało ono także pogorszenie pamięci.

Jest jednak także i dobra wiadomość. Rzucenie palenia „na dobre" daje pewne korzyści, nawet jeśli bylismy w szponach nałogu przez wiele lat. Poznawcza wydajność byłych palaczy także została przeanalizowana podczas badania i okazało się, że osoby te są mniej narażone na kłopoty z pamięcią czy osłabienie w porównaniu do rówieśników, którzy nie zaprzestali palenia. Ryzyko problemów z pamięcią było o 30 procent niższy w przypadku byłych palaczy niż u tych, którzy ciągle palili.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), palenie papierosów jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na świecie i zabija około 6 milionów osób rocznie. Ponad 5 milionów z tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego używania tytoniu, zaś ponad 600 tysięcy - to efekt palenia biernego.

Niemal 80 procent z ponad 1 mld palaczy na świecie żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, w których największy jest ciężar chorób związanych z paleniem tytoniu i najwyższy wskaźnik śmierci.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy