Strona głównaZdrowiePalenie papierosów nieodwracalnie kurczy mózg, co nasila ryzyko demencji

Palenie papierosów nieodwracalnie kurczy mózg, co nasila ryzyko demencji

Palenie papierosów zmniejsza mózg. Dobra wiadomość jest jednak taka, że rzucenie tego nałogu zapobiega dalszej utracie tkanki mózgowej, niemniej nie przywraca pierwotnej wielkości tego organu. Według ekspertów mózg w naturalny sposób traci z wiekiem objętość, więc palenie skutecznie nasila jego przedwczesne starzenie się.
Palenie papierosów nieodwracalnie kurczy mózg, co nasila ryzyko demencji [fot. Markus Spiske from Pixabay]
- Do niedawna przeoczano wpływ palenia na mózg, po części dlatego, że skupiano się na wszystkich okropnych skutkach palenia na płuca i serce - mówi psychiatra prof. Laura J. Bierut z Washington University School of Medicine w St. Louis.

- Jednak kiedy zaczęliśmy bliżej przyglądać się mózgowi, stało się jasne, że palenie papierosów również jest bardzo szkodliwe dla mózgu - dodaje prof. Bierut.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że palenie papierosów i mniejsza objętość mózgu są ze sobą powiązane, ale nie byli pewni, co jest tego przyczyną.

Należy wziąć pod uwagę jeszcze trzeci czynnik: genetykę. Zarówno wielkość mózgu, jak i zachowania związane z paleniem są dziedziczne.

Około połowę prawdopodobieństwa, że ktoś zacznie można przypisać jego czy jej genom.

Kilkadziesiąt tysięcy uczestników zostało poddanych obrazowaniu mózgu, które pozwalają określić objętość mózgu. Przeanalizowano też u nich historię palenia papierosów i genetyczne ryzyko palenia papierosów.

Co więcej, związek między paleniem i objętością mózgu zależał od dawki: im więcej paczek osoba paliła dziennie, tym mniejsza była objętość jej mózgu.

Jak oceniono, predyspozycje genetyczne prowadzą do palenia papierosów, a to prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu.

- To brzmi źle i jest złe. u zachodzi wraz ze starzeniem się. Jest to ważne w miarę starzenia się naszej populacji, ponieważ zarówno upływ czasu, jak i palenie są czynnikami ryzyka demencji - mówi prof. Bierut.

Kurczenie się mózgu wydaje się nieodwracalne. Analizując dane dotyczące osób, które rzuciły palenie wiele lat wcześniej, naukowcy odkryli, że ich mózgi pozostały trwale mniejsze niż u osób, które nigdy nie paliły.

- Nie można cofnąć szkód, które już zostały wyrządzone, ale można uniknąć powodowania dalszych szkód. Palenie jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka. Jest jedna rzecz, którą możesz zmienić, aby hamować mózgu i osłabić ryzyko , a jest to rezygnacja z papierosów - mówi Yoonhoo Chang, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy