Strona głównaZdrowiePalenie papierosów nie pomaga utrzymać wagi

Palenie papierosów nie pomaga utrzymać wagi

Powszechny strach palaczy, którzy chcą porzucić nałóg, to ten, że rezygnacja z papierosów będzie oznaczać „pochłanianie" większej ilości jedzenia i przybycie na wadze. Z nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wynika jednak, że nie ma takiego prostego przełożenia.
Palenie papierosów nie pomaga utrzymać wagi Analizując dane około 6000 ludzi naukowcy z Nordic School of Public Health próbowali ocenić związek pomiędzy paleniem tytoniu i otyłością. Ponieważ liczba osób palących w krajach zachodnich spadła, a otyłych wzrosła, uczeni przypuszczali, że może tu istnieć jakiś związek. U uczestników badania sprawdzono wskaźnik masy ciała, jak również stosunek obwodu talii do bioder - to dwa najczęściej stosowane sposoby oceny nadwagi lub otyłości.

Naukowcy odkryli, że u palących papierosy przedstawicieli obu płci prawdopodobieństwo wyższego wskaźnika talia-biodra jest większe. To szczególnie istotne, bowiem wspomniany wskaźnik jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, m. in. cukrzycy i choroby sercowo-naczyniowej. Ponadto w trakcie badania różnica w tych danych między kobietami palącymi a niepalącymi nie wzrosła.

- Stosunek obwodu talii do obwodu bioder jest pierwotnie podobny dla palących i nie palących - mówi Lisa Webb, autorka badania. - Ale różnica ta zwiększa się w czasie, tak, że wskaźnik talia-biodra dla palących był większy niż dla nie palących - dodaje.

Choć lekarze nigdy nie sugerowali, że palenie powinno być wykorzystywane jako pomoc dla diety, wielu ludzi wierzy, że palenie pomaga im utrzymać wagę. Te nowe odkrycia wskazują, że założenie jest fałszywe, co gorsza, w rzeczywistości utrudnia zadanie osobie, która stara się utrzymać zdrową wagę.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy