Strona głównaZdrowieOwsianka najskuteczniej walczy z uczuciem głodu

Owsianka najskuteczniej walczy z uczuciem głodu

Głód należy do najpotężniejszych mocy natury i jego zaspokojenie nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej że silnie oddziałuje na ludzkie zmysły, zwłaszcza na smak, wygląd i zapach pokarmu. Chcąc pozostać szczupłym, nie powinno się dopuszczać do pojawienia się silnego uczucie głodu, bo jest ono niebezpiecznym bodźcem do rozpoczęcia jedzenia.Niektóre rodzaje pokarmu dają impuls do nadmiernego jedzenia, a inne - mogą z kolei znacznie obniżyć spożycie kalorii.
Na uniwersytecie w Sydney w Australii podjęto badania nad "wskaźnikami sytości", czyli czasem, w którym po zjedzeniu określonego pokarmu organizm ludzki jest syty. Prowadzący eksperyment poprosili uczestników o określenie natężenia uczucia głodu, co piętnaście minut od chwili spożycia posiłku zawierającego 240 kalorii.

Okazało się, że najbardziej sycącą potrawą jest owsianka. Organizm ludzki po jej spożyciu jest dwukrotnie dłużej syty niż po zjedzeniu białego pieczywa, trzykrotnie dłużej niż pączków i prawie pięciokrotnie dłużej niż po zjedzeniu rogalików z ciasta francuskiego. Oprócz owsianki do najbardziej sycących pokarmów należą ryby, jabłka, pomarańcze, brązowy makaron i flaki.

Stwierdzono też, że dostarczenie organizmowi dokładnie tego, czego potrzebuje, zanim zacznie się on tego domagać, pozwala szybko zlikwidować łaknienie i zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii. Niektóre pokarmy trawią się i przechodzą do jelita cienkiego wolniej niż inne, przesyłając do mózgu sygnały o rozciągnięciu żołądka, co świadczy i jego wypełnieniu. Przed około dwudziestu laty duża popularność zyskały operacje zmniejszenia żołądka w celu ograniczenia jego pojemności a tym samym ilości zjadanego naraz pokarmu. Umieszczano nawet w żołądku eksperymentalny balon i utrzymywano go w stanie częściowo wypełnionym.

Zdecydowanie praktyczniej jest jednak wypełnić żołądek pokarmem. Jeżeli użyjemy w tym celu produktów tuczących, szybko doprowadzimy do otyłości. Natomiast żywność sycąca a jednocześnie niskokaloryczna całkowicie zmieni sytuację. Pokarmy niskokaloryczne, do których należą głównie potrawy zasobne w błonnik, zawierają niewiele kalorii, są stosunkowo lekkie a proces ich jedzenia trwa wystarczająco długo aby mózg otrzymał sygnał o przyjęciu pokarmu, nim dojdzie do przejedzenia. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, cały talerz na przykład warzyw, właśnie dzięki zasobności w błonnik, dostarcza nie więcej niż 200 kcal. Obecność warzyw w diecie wpływa ponadto na spowolnienie procesów trawiennych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy