Strona głównaZdrowieOwoce jagodowe pomagają obniżyć cholesterol LDL

Owoce jagodowe pomagają obniżyć cholesterol LDL

Jagody mogą znacznie zmniejszyć gromadzenie się cholesterolu LDL (lipoprotein o niskiej gęstości), który przyczynia się do chorób serca, udaru i miażdżycy tętnic.
Owoce jagodowe pomagają obniżyć cholesterol LDL [fot. Bernadette Wurzinger from Pixabay]
Jak czytamy w Journal of Agricultural and Food Chemistry, owoce jaogodowe mogą pomóc zmniejszyć poziom szkodliwego .

Według uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, jeżyny dają najwyższy efekt powstrzymywania nagromadzenia się LDL, a dalej uplasowały się maliny, czereśnie, jagody i .

Podczas badań in vitro odkryto, że związki fenolowe naturalnie występujące w świeżych wykazują działanie przeciwutleniające porównywalne z działaniem odnotowywanym w przypadku świeżych winogron i win. - O ile nam wiadomo, to pierwszy raz, gdy ekstrakty z jagód zostały ocenione pod kątem ich aktywności przeciwutleniającej w lipoproteinach o małej gęstości - mówią autorzy badań.

Kolejne badania mają określić, jakie ilości jagód są najlepsze, by zyskać znaczące korzyści dla ochrony układu sercowo-naczyniowego.

Nadmiar cholesterolu LDL to powszechny problem, który może skutkować . One z kolei - jak wynika ze Statystyk Światowej Organizacji Zdrowia - stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie.

Obliczono 10-procentowa redukcja cholesterolu w surowicy u mężczyzn w wieku 40 lat skutkuje zmniejszeniem ryzyka chorób serca w ciągu 5 lat o połowę; taka sama redukcja cholesterolu w surowicy u mężczyzn w wieku 70 lat może skutkować średnio 20-procentowym zmniejszeniem częstości występowania chorób serca w ciągu następnych 5 lat.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy