26-02-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wiadomo, że otyłość powoduje choroby kardiometaboliczne, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, nie jest jednak tak, że jedyna przyczyna tych chorób to nadmierna ilość tłuszczu.
Na podstawowym poziomie tłuszcz funkcjonuje jako zbiornik do przechowywania energii, ale stanowi też niezbędny czynnik w ważnych procesach organizmu, takich jak odpowiedź immunologiczna, regulacja wrażliwości na insulinę i utrzymywanie temperatury ciała. Eksperci zauważają, że negatywne skutki zdrowotne wynikają nie tylko z nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale też osłabienia zdolności organizmu do reagowania na zmiany.
Skład i działanie zmienia się w odpowiedzi na wahania wagi i . Ponieważ tłuszcz traci swoją plastyczność w wyniku starzenia się i otyłości, słabnie jego zdolność reagowania na sygnały z organizmu. Szybkie narastanie tkanki tłuszczowej przewyższa jej ukrwienie, pozbawiając komórki tłuszczowe tlenu i powodując ich akumulację, które już się nie dzielą. Prowadzi to do insulinooporności, stanu zapalnego i śmierci komórek, a temu towarzyszy niekontrolowany wypływ lipidów z tych komórek.
- Rola dysfunkcji tkanki tłuszczowej w chorobach i ogromna plastyczność tkanki tłuszczowej daje nadzieję na zmiany fenotypów tkanki tłuszczowej w celach leczniczych. Pozostało wiele pytań i ustaleń do poczynienia, które dadzą lepszy wgląd w biologię tkanki tłuszczowej i, miejmy nadzieję, doprowadzą do poprawy leczenia chorób człowieka - mówią autorzy badań.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »