Strona głównaZdrowieOtyłość sama w sobie nie zwiększa ryzyka przedwczesnej śmierci?

Otyłość sama w sobie nie zwiększa ryzyka przedwczesnej śmierci?

Od jakiegoś czasu uczeni sprawdzają, na ile otyłość zagraża zdrowiu. Wiadomo bowiem, że sprzyja wielu różnym chorobom, m. in. cukrzycy i chorobom serca, nie jest jednak jasne, czy sam nadmiar tkanki tłuszczowej, bez rozwoju innych doelgliwości, ma wpływ na wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci. Ponownie zagadnienie podjęli uczeni z York University.
Otyłość sama w sobie nie zwiększa ryzyka przedwczesnej śmierci? [Fot. Vadym - Fotolia.com]
Brytyjscy badacze odkryli, że zwiększone prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci nie dotyczy osób, które cierpią na , ale nie cechują się innymi metabolicznymi czynnikami ryzyka.

W badaniu wzięło udział ponad 54 tysiące osób otyłych lub odznaczających się jakimś czynnikiem metabolicznym, w tym podwyższonym poziomem , , czy nadmiarem lipidów. Autorzy sprawdzili, ile osób w każdej takiej grupie zmarło w porównaniu do ludzi o prawidłowej masie ciała bez .

Okazało się, że uczestnicy o normalnej wadze bez czynników ryzyka metabolicznego mają takie samo prawdopodobieństwo śmierci w danym okresie, jak osoby z otyłością bez tych czynników. Oznacza to, że ludzie z metabolicznie zdrową otyłością nie są dodatkowo zagrożeni.

Autorzy wskazują, że uzyskane przez nich wyniki kontrastują z wieloma innymi badaniami, podkreślają jednak, że liczne wcześniejsze tetsy brały pod uwagę nie tylko obecnośc otyłości, ale i choćby jednego czynnika metabolicznego, co mogło mieć wpływ na otrzymane rezultaty.

Uczeni zaznaczają jednocześnie, że otyłość bez niebezpiecznych dla zdrowia czynników metabolicznych jest rzadkością. Zaledwie jeden na dwudziestu pacjentów z otyłością nie odznacza się żadnym innym zaburzeniem metabolicznym.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie 1,9 mld ludzi ma , a 650 milionów z nich cechuje się otyłością. Oznacza to, że aż 39 proc. całej światowej populacji waży więcej niż powinno, a 13 proc. zmaga się z otyłością. Ze statystyk wynika też, że globalnie nadmierna masa ciała jest przyczyną więskzej ilosci zgonów niż niedowaga.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy