Strona głównaZdrowieOtyłość a starzenie się - nadmiar kiogramów nie sprzyja zdrowiu

Otyłość a starzenie się - nadmiar kiogramów nie sprzyja zdrowiu

Nadmiar kilogramów może negatywnie wpływnąć na zdrowie na wiele sposobów. Nowe badania wskazują, że wraz z wiekiem zbyt duża waga oznacza przyspieszones pogorszenie czynności płuc.
Otyłość a starzenie się - nadmiar kiogramów nie sprzyja zdrowiu [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Funkcje w sposób naturalny słabną wraz z upływem lat. W przypadku ludzi, którzy wraz z wiekiem zyskują dodatkowo na wadze, osłabienie to nstępuje szybciej i jest intesnywniejsze.

Do dwudziestoletnich testów zaproszono niemal 3,7 tys. osób, które w momencie przystąpienia do badania miały 22-40 lat. Okazało się, że u tych, którzy od początku mieli nadwagę i u tych, którzy nabywali wraz z upływem kolejnych lat, zaburzenia funkcji płuc przyspieszały.

Z drugiej strony zaś zaobserwowano, że utrata na wadze spowalniała problemy z czynnościami płuc i występowały one znacznie później u ludzi zachowujących odpowiednią wagę przez cały okres trwania badań.

Skąd ten związek? Nie jest to zupełnie jasne, eksperci wskazują dwa możliwe wyjaśnienia. Po pierwsze, znaczna ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i klatce piersiowej możes ograniczać rozszerzanie się płuc podczas wdechu. Po drugie natomiast, tkanka tłuszczowa wytwarza związki o charakterze zapalnym, które mogą mogą i ohgraniczać średnicę dróg oddechowych.

Funkcje płuc są istotnym czynnikiem prognostycznym zachorowalności i umieralności. Utrzymanie czynności płuc na odpowiednim poziomie w całym dorosłym życiu jest ważne dla zapobiegania przewlekłym chorobom układu oddechowego, które obecnie stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowia publicznego na całym świecie. Jak się okazuje, nadwaga, otyłość i przyrost masy ciała w wieku dorosłym są szkodliwe dla czynności płuc, biorąc pod uwagę natężoną pojemność życiową (ang. forced vital capacity, FVC) pojemność życiową (FVC) i / lub natężoną objętość wydechową pierwszosekundową (ang. forced expiratory volume in 1 s, FEV1).

Na temat badań można przeczytać w magazynie Thorax:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy