Strona głównaZdrowieOtyłość Polaków - coraz większy problem

Otyłość Polaków - coraz większy problem

Czy w Polsce mamy do czynienia z epidemią otyłości? Trudno na tak postawione pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, tym bardziej, że nie dysponujemy najświeższymi, wiarygodnymi źródłami informacji. Skoro zatem nie jesteśmy pewni, to może warto zadać sobie pytanie: czy grozi nam epidemia otyłości? Wiele wskazuje na to, że tak.
W krajach rozwiniętych odsetek osób obciążonych otyłością i nadwagą wzrasta. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w Polsce - problem dotyczy już 43% populacji. To, że znajdujemy się w dolnej połówce zestawienia, nie powinno nas pocieszać, gdyż pniemy się w górę.

Największym zagrożeniem obarczeni są u nas mężczyźni, u których nadwaga osiąga szybszy przyrost. Przywołując dane GUS, w latach 1996 – 2004 ich liczba wzrosła o 4,2%, podczas gdy kobiet pozostała bez zmian. Odsetek otyłych mężczyzn i kobiet jest zbliżony.

Najwięcej mężczyzn z nadwagą i otyłością odnotowano w województwie opolskim, natomiast kobiet w województwie lubelskim. Porównując rok 1996 i 2004, w każdym województwie odsetek osób otyłych i z nadwagą wzrósł. Tylko wśród mężczyzn w województwie śląskim ten wskaźnik spadł o 1,5%.
Można zauważyć, że kobiety wykazują się większą troską o prawidłową masę ciała. W połowie polskich województw odsetek kobiet z nadwagą lub otyłością zmniejszył się, a największy spadek odnotowano w województwie małopolskim – niemal o 1/6.

Jedną z najważniejszych przyczyn nadwagi i otyłości jest nieodpowiednio skomponowana dieta, zawierająca produkty bogate w skrobię, takie jak białe pieczywo, makaron, ziemniaki czy ryż, posiadające wysoki indeks glikemiczny. Jakość odżywiania Polaków pozostawia wiele do życzenia. Zasłaniając się brakiem czasu, odżywiamy się nieregularnie, w pośpiechu, wybieramy żywność przetworzoną i wysokokaloryczną. W międzyczasie podjadamy chipsy, paluszki, orzeszki solone, batoniki. O zdrowym odżywianiu zapominamy.
Pod względem ilości dostępnych warzyw i owoców, przypadających na jednego mieszkańca, Polska zajmuje przedostatnią pozycję w UE. Czarę goryczy przelewają analizy Instytutu Żywności i Żywienia wskazujące, że ich spożycie nie wzrosło w ciągu trzech ostatnich lat.

Prawdziwą bolączką Polaków jest aktywność fizyczna, a raczej jej brak. Uciekając w wir pracy nie znajdujemy wystarczającej motywacji, by rozruszać ciało. A codzienny tryb naszego życia wymusza przyjmowanie pozycji siedzącej czy to w samochodzie, czy w biurze. Kiedy już wrócimy do domu, wolimy spędzać czas przed komputerem bądź ekranem TV.

Nadwaga i otyłość mogą być czynnikami ryzyka innych chorób, jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory, choroby zwyrodnieniowe stawów, kamica pęcherzyka żółciowego czy też zespół bezdechu podczas snu. Im wcześniej więc zaczniemy modyfikować nasz styl życia, tym lepiej. Zdrowe, wartościowe i umiarkowane jedzenie wesprzyjmy wysiłkiem fizycznym. Nie tłumaczmy się brakiem czasu i przeznaczmy kilkanaście minut dziennie chociażby na ćwiczenia rozciągające. Pomoże to zmniejszyć tkankę tłuszczową i utrzymać właściwą masę ciała.
Regularne ćwiczenia przyczyniają się także do zmniejszenia poziomu cukru we krwi, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu, zmniejszenia zapotrzebowania organizmu na insulinę, wzmocnienia kości oraz siły mięśni. Jak widać, jest o wiele więcej do zyskania niż stracenia.


Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:13:30, 19-02-2009 Jadzia_G

    Witaj Helenko 62 - nic się nie martw jak przyjdzie wiosna to rowerek może ogródek a jak będzie ruch, to wszystko się spali. Pozdrawiam (i te pączki też)
  • 19:27:03, 19-02-2009 basia73

    Niestety, nie mam nawet takiej gimnastyki jak jeżdżenie fotelem bo mam laptopa i trzymam go na kolanach siedząc na kanapie.
  • 06:09:15, 20-02-2009 emka46

    Cytat:
    Frezja
    Czy są seniorzy którzy nie mają problemu z podwyższonym cholesterolem? To idzie chyba razem z wiekiem, ponadto wysoki cholesterol często towarzyszy niektórym chorobom np, niedoczynności tarczycy.

    Różnie to bywa.Ja nie mam problemu,a mój mąż jedząc to samo miał prawie 400/a nie ma żadnych chorób,którym towarzyszy wysoki cholesterol/.
  • 06:35:16, 20-02-2009 helena62

    Witam, pozdrawiam, no apetyt to mam, ciagle z nim walcze ale...nie moge oprzec sie pokusie dojadania. Dzis z alegro odbieram kijki wiec moze troche zgubie o ile...po przyjsciu do domu nie "doloze" sobie. Mam nadwage nie duza ale mam, wystarczy ze mam problemy z wiazaniem butow bo przeszkadza brzuch, milego dnia.
  • 21:02:16, 06-11-2009 Sadowska Dominika

    IŻ1.
    __PODPOWIEDŹ:
    Przy problemach z odżywianiem, przy zwalczaniu otyłości, również cukrzycy typu 2, niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio, prozdrowotnie sklasyfikowanymi tzw.
    __INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu.
    Tabele te opracowali naukowcy z krakowskiego instytutu naukowego o nazwie:
    INSTYTUT IRL KRAKÓW.
    Spróbuj tak jeść, choćby kilka dni, a poczujesz się lżej i zdrowiej.

    Pozdrawiam Ciebie i WSZYSTKICH
    Zobacz też:
    Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
    Autor: INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie.
    Wydawca: Wydawnictwo Naukowe INSTYTUTU IRL KRAKÓW
    __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
    __ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/
    ... zobacz więcej
  • 20:41:20, 27-01-2011 Sadowska Dominika

    BH.502.
    MOTTO: Człowiek jak każdy organizm żywy na naszej planecie, TYJE z dwóch powodów GŁÓWNYCH.

    1. PIERWSZY POWÓD:
    To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz już ludzki. Tyjemy od tłuszczu w tempie ekspresowym.

    2. DRUGI POWÓD:
    Konsumpcja węglowodanów, ale tylko i WYŁĄCZNIE tych, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru wysoko, zmuszając trzustkę do wydzielania zbyt dużej ilości INSULINY, co skutkuje utworzeniem trójglicerydów, czyli również tłuszczu, głównie w górnych partiach ciała np. wychudzone osoby, a z fałdami tłuszczu na twarzy.

    PUENTA KIERUNKOWA:
    CHLEB typu KR-IRL, zawiera dużo węglowodanów, ale NISKICH, tzn. daje energię, a nie powoduje otyłości oraz tworzy uczucie sytości. Zdecydowanie niezbędny w procesie odchudzania. To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

    KAŻDY CHLEB UPIECZONY W OPARCIU O JAKĄKOLWIEK MĄKĘ, ZAWIERA WYSOKIE WĘGLOWODANY:
    Oraz ogrom toksyn tj. konserwanty, spulchniacze, barwniki, polepszacze zapachu i smaku, przyczynia się do plagi otyłości i cukrzycy typu 2, u ludzi, ale u kotów i psów nim karmionych również. *

    WIEDZĄ O TYM CHIŃCZYCY (1,2 MLD LUDZI) ORAZ HINDUSI (900 MLN):
    Którzy ciągle pracują i skutecznie się rozmnażają, ponieważ jedzą ogromnie dużo energetycznych węglowodanów, lecz tych niskich w ryżu i w kaszach. Ich energia nie ma sobie równych, nawet w sztukach walki gdzie jest to wyraźnie widoczne. Sukces życia dla współczesnego człowieka to konsumpcja NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, a wzorem są ludy Dalekiego Wschodu. PIWO jest dozwolone i po piwie się nie tyje, lecz po tym co się przy piwku zje np. tłuszcz i WYSOKIE węglowodany, tj. od 26,01% wzrostu.

    KONKLUZJA finalna:
    Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

    R E F L E K S J A:
    INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
    IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes.

    ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
    Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
    Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. ***
    Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
    ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy