Strona głównaZdrowieOszacuj ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

Oszacuj ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

Dowiedz się, jakie jest ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2, radzą eksperci z sagazone. Liczba ludzi chorych gwałtownie wzrasta, niektórzy brytyjscy medycy uważają, że w ich kraju przybrało to rozmiary epidemii. Szacuje się, że oprócz 2 milionów ludzi, u których zdiagnozowano chorobę, w Wielkiej Brytanii żyje około 75 000 osób, które nie wiedzą, że chorują. W Polsce chorobę wykryto u 1,5 miliona osób, ale oblicza się, że cierpi na nią około 2 milionów ludzi.
Jesteś w grupie zagrożonych, jeśli:

- jesteś po czterdziestce, wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo choroby;

- jedno z twoich rodziców, bądź rodzeństwa choruje na cukrzycę typu 2;

- masz nadwagę, szczególnie, gdy nadmiar kilogramów zdobyłe/aś w wieku średnim;

- przeszłaś/przeszedłeś choroby związane z cukrzycą, jak atak serca lub udar.

Czy można uniknąć choroby?

Nie istnieją działania profilaktyczne, które w 100% uchronią przed cukrzycą typu 2, ale zmiana stylu życia może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

- jeśli masz nadwagę, dokonaj wysiłku zgubienia zbędnych kilogramów;

- stosuj zdrową, zbilansowaną dietę; dietetycy radzą rozłożenie spożycia jedzenia w ciągu dnia, zamiast konsumowania jednego lub dwóch ogromnych posiłków. Głównymi zasadami odpowiedniej diety są: dostarczanie organizmowi węglowodanów zawartych w chlebie razowym, produktach zbożowych, makaronie, spożywanie pięciu porcji owoców lub warzyw dziennie, ograniczenie konsumpcji tłuszczów, cukru i przetworzonego jedzenia.

- dodaj aktywność fizyczną do schematu dnia; staraj się ćwiczyć co najmniej 30 minut przez pięć dni w tygodniu, możesz podzielić ten czas na krótsze odcinki, jeśli tak jest łatwiej.

Jakie są symptomy choroby?

U niektórych pacjentów trudno je przeoczyć, ale natężenie objawów może być stopniowe i uważa się je nierzadko za normalne objawy starzenia się. Najczęściej występujące symptomy to:

- ciągłe uczucie zmęczenia;

- częsta potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy;

- ciągłe pragnienie

- utrata na wadze nie spowodowana zmianą stylu życia;

- nieostre widzenie;

- świąd genitaliów, ataki kandydozy pochwy;

- znacznie dłuższe gojenie się niewielkich ran.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy