Strona głównaZdrowieOsoby z syndromem metabolicznym bardziej narażone na demencję

Osoby z syndromem metabolicznym bardziej narażone na demencję

Nowe badania wykazały, że osoby starsze z większym obwodem talii, wysokim ciśnieniem krwi i pozostałymi objawami syndromu metabolicznego, są bardziej narażone na problemy z pamięcią.
Syndrom metaboliczny definiuje się jako stan obejmujący co najmniej trzy z następujących czynników:

- stężenie triglicerydów >150 mg/dl (1.7 mmol/l)

- zwiększony obwód talii (w przypadku mężczyzn >94cm, u kobiet >80cm)

- wysokie ciśnienie krwi

- glikemia na czczo na poziomie >100 mg/dl (5.6 mmol/l)

- niski poziom HDL, tzw. „dobrego cholesterolu"

Jak wynika z badań, które opublikowano w magazynie Amerykańskiej Akademii Neurologii „Neurology Online", starsi pacjenci z syndromem metabolicznym częściej doświadczają problemów z pamięcią.

W badaniu wzięło udział 7 089 osób w wieku powyżej 65 lat. U 16% zanotowano syndrom metaboliczny. Uczestników poddano serii badań sprawdzających pamięć i funkcje poznawcze. Uczeni odkryli, że osoby z zespołem metabolicznym były o 20% bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych w badaniu niż ci, którzy byli wolni od opisywanej dolegliwości.

Dokładniej rzecz ujmując, najsłabiej na testach pamięci wypadały osoby z wyższym poziomem trójglicerydów oraz niskim poziomem HDL

Z istniejących badań wiadomo, że otyłość, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu zwiększają ryzyko demencji. Nie jest jasne, czy zespół metaboliczny jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń poznawczych, ponieważ uczestnicy z tym zespołem częściej również palili papierosy, cierpieli na depresję i przebyli choroby serca. Wszystkie te czynniki są znane jako zwiększające ryzyko demencji.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:33:37, 07-02-2011 Janko48

    To są wyniki badań osób biorących udział w programie badawczym . dane pozwoliły przeanalizować i ułożyć w opis zjawiska . Widać jak bardzo szczegółowo są prowadzone analizy skoro sięga się już kilkunastu % badanego problemu. Wspaniała informacja dla firm farmaceutycznych, które to jako pierwsze "polecą nam z pomocą" i w aptekach znajdziemy nowe propozycje na.......
    Ta wspaniała cywilizacja z przepotężnym systemem ośrodków badawczych - serwuje nam na co dzień taki tryb życia ,jedzenia ,wypoczynku ,że stajemy się kalekami fizycznymi ,psychicznymi ,emocjonalnymi .
    co wiemy z artykułu? : ( Z istniejących badań wiadomo, że otyłość, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu zwiększają ryzyko demencji.)
    Koniecznie coś na demencję poproszę . !
    Czy jestem złośliwy ? możliwe ale są to choroby tej cywilizacji - to ktoś tym ludziom zaproponował ,dał coś do żarcia takiego ,że...,....otyłość, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu zwiększają ryzyko demencji.... ]
    i koło się zamyka .
    KCHANI MAMY DLA WAS DOBRĄ WIADOMOŚĆ PRZY OKAZJI TEGO CO MACIE ZNALEŹLIŚMY D E M E N C J Ę .... tak już ja macie ,nie dziękujcie .
    ... zobacz więcej
  • 19:22:32, 07-02-2011 Eliza2

    Nigdy nie emocjonowałam się rewelacjami podawanymi jako wyniki badań prowadzonych na ludziach. Podchodzę do nich z dystansem zastanawiając się na czyje zlecenie je robiono.
  • 19:28:17, 07-02-2011 bronczyk

    Masz rację Elizo. Już tyle było rewelacyjnych doniesień na temat różnych aspektów naszego zdrowia, że wzajemnie się wykluczały. A artykuły były sponsorowane.
  • 12:33:38, 08-02-2011 przekora

    Mimo wszystko uważam, że tego rodzaju artykuły przybliżają nam zagrożenia zdrowotne i pomagają je rozwiązywać. Niekoniecznie musimy sięgać po różne farmaceutyki,wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. No i przestawić się na zdrowy tryb życia, ruch i pogoda ducha.
  • 19:05:38, 08-02-2011 Eliza2

    Wiedza społeczeństwa dotycząca profilaktyki zdrowotnej jest znikoma, stąd taką popularnością cieszą się parafarmaceutyki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy