Strona głównaZdrowieOsoby starsze, które chodzą wolniej, są bardziej narażone na problemy z sercem

Osoby starsze, które chodzą wolniej, są bardziej narażone na problemy z sercem

Osoby starsze, które przemieszczają się wolno, są trzykrotnie bardziej narażone na śmierć w wyniku problemów z sercem niż ci, którzy chodzą szybciej, informuje www.telegraph.co.uk
Ponadto, ryzyko przedwczesnej śmierci u tych osób z jakiegokolwiek powodu okazała się wyższa o 44%, ostrzegają naukowcy. Podkreślają, że aktywność fizyczna oraz idąca za nią lepsza sprawność ma istotny wpływ na zdrowie serca.

Swoistym wskaźnikiem jest tu szybkość chodzenia, powiązane jest ono bowiem z różnymi problemami zdrowotnymi u osób starszych. Ma wpływ m. in. na częstotliwość upadków i przyjęć do szpitala.

W badaniu wzięło 3 208 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 65 - 85 lat. Za wolno poruszających się uznano panów, którzy chodzili średnio 1,5 metra na sekundę. Szybko przemieszczający się zaś chodzili 1,85 metra na sekundę.

Za szybko poruszające się panie uznano te, których prędkość chodzenia wynosiła 1,5 metra na sekundę, wolno chodziły zaś kobiety przemieszczające się z szybkością 1,35 metra na sekundę.

W ciągu trwającego pięć lat badania okazało się, że u osób, które chodziły szybciej, ryzyko przedwczesnej śmierci było niższe, szczególnie ryzyko zgonu z powodów chorób serca.

Szybsze chodzenie zwiększa poziom dobrego cholesterolu we krwi, co może zmniejszyć szanse wystąpienia chorób serca. Uczeni wskazują też, że wolne poruszanie się może stanowić niediagnozowany symptom problemów z sercem.

„Te odkrycia pokazują, że oszacowanie możliwości motorycznych u osób starszych, np. poprzez zmierzenie szybkości chodzenia, może być łatwo przeprowadzone i stanowić wskaźnik formy, możliwości funkcjonowania i stanu zdrowia", napisali uczeni w magazynie British Medical Journal.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy