Strona głównaZdrowieOsobowość lekarza ma wpływ na wyniki badań pacjenta

Osobowość lekarza ma wpływ na wyniki badań pacjenta

Miły, empatyczny, troskliwy lekarz zawsze cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Nic dziwnego, od dawna wiadomo, że terapia przebiega pomyślniej, jeśli pacjent odczuwa wsparcie otoczenia, także tego medycznego. Teraz wpływ osobowości i postawy medyków na stan zdrowia pacjentów postanowiono uzasadnić za pomocą kwantyfikowanych wyników.
Uczeni z Thomas Jefferson University wykazali, że pacjenci z cukrzycą, którzy byli pod opieką lekarzy o wysokim poziomie empatii, uzyskiwali lepsze wyniki - notowali znaczniejszą poprawę w utrzymywaniu choroby pod kontrolą.

W badaniu przeanalizowano dane 891 pacjentów z cukrzycą, którzy w ciągu trzech lat byli leczeni przez 29 lekarzy. Aby ocenić postawę medyków zastosowano kwestionariusz (Jefferson Scale of Physician Empathy) zawierający pytania dotyczące poziomu zrozumienia pacjenta, intencji podejmowania określonych działań, chęci niesienia pomocy, etc.

Wyniki uzyskane z ankiety zestawiono z wynikami badań pacjentów. Drugie z wymienionych obejmowały badania hemoglobiny i poziomu LDL. Zgodnie z przewidywaniami autorów badań osoby pozostające pod opieką bardziej empatycznych lekarzy znacznie częściej miały dobry poziom glukozy we i odpowiednią ilość LDL.


Naukowcy nie są pewni, dlaczego osobowość lekarzy ma tak istotny wpływ na wyniki badań uzyskane przez pacjentów. Być może pacjenci po prostu chętniej i skrupulatniej stosują się do rad medyków okazujących większe zainteresowanie i zrozumienie. W cukrzycy zaś niezwykle ważną kwestią pozostaje pewien rygor dotyczący diety oraz innych elementów stylu życia, np. podejmowania aktywności fizycznej.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy