Strona głównaZdrowieOrzechy chronią zdrowie jelit

Orzechy chronią zdrowie jelit

Dane sugerują, że dieta bogata w orzechy ma korzystny wpływ na zdrowie, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, m. in. z powodu raka oraz chorób serca. Nowe badania wskazują, że istnieje kolejny powód, by dodać orzechy do jadłospisu - korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową.
Orzechy chronią zdrowie jelit [Fot. Profotokris - Fotolia.com]
dobrze oddziałują na przewodu pokarmowego i zdrowie metaboliczne, mówią badacze z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign. Poprawiają jakość mikrobioty, przyczyniając się do wydajniejszej pracy jelit.

W badaniach wzięło udział 18 osób w średnim wieku 53 lat. Przez trzy tygodnie część z nich stosowało dietę nie zawierającą orzechów w ogóle, część zaś codziennie jadła, poza dotychczasowymi posiłkami, 43 gramy orzechów. Zmiany te jednak miały być przeplatane tygodniową przerwą.

Na początku badania, w jego trakcie, a także na koniec od uczestników pobrano próbki krwi i stolca, które umożliwiły ocenę mikrobiomu oraz markerów zdrowia metabolicznego. Ustalono, że jedzenie orzechów zmniejszyło poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz poprawiło poziom trzech rodzajów bakterii: Faecalibacterium, Roseburia i Clostridium. Pierwsze z wymienionych bakterii zmnieszają stany zapalne, a także poprawiają wrażliwość na insulinę. Roseburia mają związek z utratą masy ciała i zmniejszoną nietolerancją glukozy. Pożyteczne gatunki Clotridium z kolei zapobiegają dybiozie, czyli zaburzeniom flory bakteryjnej i przyczyniają się do zachowania zdrowia .

Ogólnie rzecz ujmując, jedzenie orzechów wpłynęło na mikroflorę przewodu pokarmowego i wtórne kwasy żółciowe oraz obniżyło stężenie całkowitego oraz cholesterolu LDL w surowicy. Uzyskane wyniki wskazują, że tak poprawiona mikroflora może przyczyniać się do poprawy zdrowia kardiometabolicznego i żołądkowo-jelitowego

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy