26-02-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Medycy ocenili, co warto wziąć pod uwagę, poza wagą, by zakwalifikować pacjenta do operacji bariatrycznej. Według lekarzy z USA poza BMI, warto uwzględnić obecność innych chorób, w tym cukrzycy.
W samych Stanach Zjednoczonych otyłość dotyka prawie 40 proc. populacji, czyi około 93 milionów ludzi. Wraz z nasilaniem się przewlekłej pojawiają się nie tylko powikłania związane z cukrzycą, ale także choroby serca i nowotwory.
I podobnie jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej, najlepszym sposobem postępowania jest wczesna interwencja, taka jak , uważa dr Stacy Brethauer, chirurg z Ohio State Wexner Medical Center.
Chirurgia bariatryczna to technika odchudzania, która zmienia anatomię przewodu żołądkowo-jelitowego, w tym żołądka i układu trawiennego, a także wywołuje zmiany fizjologiczne w organizmie, które oddziałują na równowagę energetyczną i metabolizm tłuszczów.
- Takie zabiegi są też zdecydowanie najskuteczniejszym narzędziem w leczeniu cukrzycy typu 2. Tak jak lekarze nie czekaliby z leczeniem do momentu, gdy pacjent choruje na zaawansowany nowotwór, tak też pacjenci nie powinni czekać, aż ich stan będzie poważniejszy, żeby poddać się operacji - uważa Brethauer.
- Zbyt wiele osób postrzega otyłość jako problem siły woli, a tak nie jest. Pacjenci muszą wprowadzić zdrowe zmiany w stylu życia, ale najskuteczniejszą metodą leczenia często jest operacja, która powinna być opcją dla wielu chorych, którzy odnieśliby z niej korzyści - dodaje Brethauer.
Zgodnie z amerykańskimi wytycznymi z 1991 roku, w USA pacjentów uznaje się za kandydatów do zabiegu chirurgicznego tylko wtedy, gdy ich BMI wynosi co najmniej 40 lub 35, a jednocześnie i cierpią na inne choroby współistniejące zagrażające życiu, takie jak cukrzyca typu 2, lub choroby układu krążenia.
- Na przykład, jeśli masz dwóch pacjentów, każdy z otyłością i niewyrównaną cukrzycą, pacjent z BMI wynoszącym 35 lub wyższym kwalifikuje się do operacji bariatrycznej, podczas gdy drugi pacjent z BMI wynoszącym 34 lub niższym często nie jest objęty ubezpieczeniem firm ubezpieczeniowych - mówi Brethauer.
Potrzebna większa dostępność zabiegów
Różne badania kliniczne pokazały korzyści z chirurgii bariatrycznej u pacjentów z niższym BMI.
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej opracowało nowe kryteria, które kwalifikują tych pacjentów do operacji z niższym BMI i cukrzycą, mówi Brethauer.
- Wiemy bardzo dobrze, że w przypadku pacjenta, który nie zostanie poddany operacji, jego choroba będzie postępować, a jego życie ulegnie skróceniu - wskazuje Brethauer.
- Dalsze zwiększanie zapotrzebowania na nie zmieni przebiegu choroby. Operacja tak - zauważa Brethauer.
Na podstawie:
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »