Strona głównaZdrowieOperacja bariatryczna - sposób na lepszą kontrolę ciśnienia krwi

Operacja bariatryczna - sposób na lepszą kontrolę ciśnienia krwi

Chirurgia bariatryczna pomaga skuteczniej kontrolować nadciśnienie tętnicze u osób z otyłością i problemami z monitorowaniem nadciśnienia w porównaniu z samymi lekami na tę dolegliwość.
Operacja bariatryczna - sposób na lepszą kontrolę ciśnienia krwi [Fot. s4svisuals - Fotolia.com] Osoby, które przeszły , miały niższy wskaźnik BMI i po pięciu latach przyjmowały mniej leków, zachowując jednocześnie prawidłowe ciśnienie krwi, w porównaniu z pacjentami, którzy stosowali wyłącznie leki przeciwnadciśnieniowe.
Otyłość jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i sprzyja nadciśnieniu krwi, które może zwiększyć podatność człowieka na , i niewydolność serca, a także niesie za sobą inne zagrożenia.

- W praktyce klinicznej otyłość jest chorobą pomijaną. W rezultacie często nie traktuje się jej jako kluczowego kroku w ograniczaniu ryzyka czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym - uważa dr Carlos Aurelio Schiavon, chirurg z Sao Paulo specjalizujący się w operacjach bariatrycznych.

Teraz przyjrzano się wpływowi leczenia otyłości na obniżenie nadciśnienia.

Jakkolwiek istnieją nowe medykamenty stosowane w leczeniu znacznego nadmiaru wagi, długotrwałe przestrzeganie zasad ich przyjmowania może być wyzwaniem.

Chirurgia bariatryczna została uznana za lepsze długoterminowe rozwiązanie w walce z i, w rezultacie, z nadciśnieniem.
W badaniach uczestniczyło sto osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił około 36,9 kg/m2. Wszyscy mieli nadciśnienie i stosowali co najmniej dwa leki.

U pacjentów wykonano bajpas żołądka metodą Roux-en-Y i zastosowano terapię zachowawczą lub samo leczenie zachowawcze, a głównym efektem było zmniejszenie dawki leków przeciwnadciśnieniowych o co najmniej 30 proc. przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu ciśnienia krwi poniżej 140/90 mmHg przez pięć lat.

Po pięciu latach BMI wynosiło 28,01 kg/m2 u osób, które przeszły operację bariatryczną i 36,40 kg/m2 u osób poddawanych wyłącznie farmakoterapii.

U osób, które przeszły zabieg bariatryczny, ilość przyjmowanych leków zmniejszyła się o 80,7 proc. w porównaniu z 13,7-procentową redukcją u pacjentów pozostających wyłącznie na terapii zachowawczej.

Remisja nadciśnienia, określana jako kontrolowane ciśnienie krwi bez stosowania leków, wyniosła 46,9 proc. u uczestników, którzy przeszli operację bariatryczną w porównaniu do 2,4 proc. osób poddawanych wyłącznie farmakoterapii.

- Nasze wyniki pokazują znaczenie sposobu leczenia otyłości dla zmniejszania częstości występowania nadciśnienia - mówi dr Schiavon.

- Potrzebne są dalsze badania oceniające: próg otyłości kwalifikujący do operacji bariatrycznej u osób z otyłością, optymalny moment przeprowadzenia zabiegu u osób otyłych z chorobami kardiometabolicznymi, rodzaj najskuteczniejszej operacji bariatrycznej, a także potrzebne są badania porównawcze farmakoterapii otyłości i chirurgii bariatrycznej, aby ustalić optymalne ścieżki leczenia tej powszechnej choroby i rozwijających się w jej wyniku dolegliwości - zaznacza dr Schiavon.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy