15-02-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Chirurgia bariatryczna pomaga skuteczniej kontrolować nadciśnienie tętnicze u osób z otyłością i problemami z monitorowaniem nadciśnienia w porównaniu z samymi lekami na tę dolegliwość.
Osoby, które przeszły , miały niższy wskaźnik BMI i po pięciu latach przyjmowały mniej leków, zachowując jednocześnie prawidłowe ciśnienie krwi, w porównaniu z pacjentami, którzy stosowali wyłącznie leki przeciwnadciśnieniowe.
Otyłość jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i sprzyja nadciśnieniu krwi, które może zwiększyć podatność człowieka na , i niewydolność serca, a także niesie za sobą inne zagrożenia.
- W praktyce klinicznej otyłość jest chorobą pomijaną. W rezultacie często nie traktuje się jej jako kluczowego kroku w ograniczaniu ryzyka czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym - uważa dr Carlos Aurelio Schiavon, chirurg z Sao Paulo specjalizujący się w operacjach bariatrycznych.
Teraz przyjrzano się wpływowi leczenia otyłości na obniżenie nadciśnienia.
Jakkolwiek istnieją nowe medykamenty stosowane w leczeniu znacznego nadmiaru wagi, długotrwałe przestrzeganie zasad ich przyjmowania może być wyzwaniem.
Chirurgia bariatryczna została uznana za lepsze długoterminowe rozwiązanie w walce z i, w rezultacie, z nadciśnieniem.
W badaniach uczestniczyło sto osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił około 36,9 kg/m2. Wszyscy mieli nadciśnienie i stosowali co najmniej dwa leki.
U pacjentów wykonano bajpas żołądka metodą Roux-en-Y i zastosowano terapię zachowawczą lub samo leczenie zachowawcze, a głównym efektem było zmniejszenie dawki leków przeciwnadciśnieniowych o co najmniej 30 proc. przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu ciśnienia krwi poniżej 140/90 mmHg przez pięć lat.
Po pięciu latach BMI wynosiło 28,01 kg/m2 u osób, które przeszły operację bariatryczną i 36,40 kg/m2 u osób poddawanych wyłącznie farmakoterapii.
U osób, które przeszły zabieg bariatryczny, ilość przyjmowanych leków zmniejszyła się o 80,7 proc. w porównaniu z 13,7-procentową redukcją u pacjentów pozostających wyłącznie na terapii zachowawczej.
Remisja nadciśnienia, określana jako kontrolowane ciśnienie krwi bez stosowania leków, wyniosła 46,9 proc. u uczestników, którzy przeszli operację bariatryczną w porównaniu do 2,4 proc. osób poddawanych wyłącznie farmakoterapii.
- Nasze wyniki pokazują znaczenie sposobu leczenia otyłości dla zmniejszania częstości występowania nadciśnienia - mówi dr Schiavon.
- Potrzebne są dalsze badania oceniające: próg otyłości kwalifikujący do operacji bariatrycznej u osób z otyłością, optymalny moment przeprowadzenia zabiegu u osób otyłych z chorobami kardiometabolicznymi, rodzaj najskuteczniejszej operacji bariatrycznej, a także potrzebne są badania porównawcze farmakoterapii otyłości i chirurgii bariatrycznej, aby ustalić optymalne ścieżki leczenia tej powszechnej choroby i rozwijających się w jej wyniku dolegliwości - zaznacza dr Schiavon.
Na podstawie:
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »