Strona głównaZdrowieOgraniczenie kalorii pozwala zdrowiej się starzeć

Ograniczenie kalorii pozwala zdrowiej się starzeć

Ograniczenie ogólnej ilości kalorii może odmłodzić mięśnie i aktywować szlaki biologiczne ważne dla dobrego zdrowia.
Ograniczenie kalorii pozwala zdrowiej się starzeć [fot. Bruno from Pixabay]
Z badań na zwierzętach wiadomo, że zmniejszanie ilości kalorii, bez pozbawiania organizmu niezbędnych witamin i minerałów, opóźnia postęp chorób związanych ze starzeniem się. Nowe testy pokazują, że te same mechanizmy biologiczne mogą dotyczyć również ludzi.

Przeanalizowano dane uczestników badania, w którym oceniano długoterminowe skutki zmniejszenia dawki energii z diety. Chciano sprawdzić, czy umiarkowane ograniczenie kalorii zapewnia takie same korzyści zdrowotne, jakie zaobserwowano w badaniach na zwierzętach. Celem uczestników w ciągu dwóch lat było zmniejszenie dziennego spożycia kalorii o 25 proc., ale udało się osiągnąć zmniejszenie o 12 proc. Mimo to ta niewielka redukcja kalorii wystarczyła, aby aktywować większość szlaków biologicznych ważnych dla zdrowego starzenia się.

- Zmniejszenie spożycia o 12 proc. to niewiele - mówi dr Luigi Ferrucci, współautor badań. - Takie niewielkie restrykcje są wykonalne i mogą mieć duże znaczenie dla zdrowia - dodaje.

Uczeni chcieli określić molekularne podstawy korzyści z ograniczenia kalorii. Jedno z badań pokazało, że osoby stosujące ograniczenie kalorii straciły masę mięśniową i średnio nieco ponad 9 kilogramów w ciągu pierwszego roku, ale utrzymały wagę przez drugi rok. W każdym razie, pomimo utraty , ludzie stosujący ograniczenie kalorii nie stracili siły mięśni, co oznacza, że ograniczenie kalorii poprawiło ilość siły generowanej przez każdą jednostkę masy mięśniowej.

Naukowcy ustalili, które geny były szczególnie aktywne w okresie ograniczenia kalorii, a których działanie słabło. Potwierdzili, że ograniczenie kalorii oddziałuje na te same szlaki genowe u ludzi, co u myszy i naczelnych innych niż ludzie. Na przykład, mniejsza ilość kalorii zwiększyła poziom działania genów odpowiedzialnych za wytwarzanie energii i metabolizm, a osłabiła geny zapalne, co przełożyło się na zmniejszenie .

- Ponieważ stan zapalny i są ze sobą silnie powiązane, ograniczenie kalorii jest skuteczną metodą zapobiegania stanowi prozapalnemu, który dotyczy wielu osób starszych - mówi dr Ferrucci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy