Strona głównaZdrowieOgólnopolski System Ochrony Zdrowia

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia

Rozpoczęł się kolejny etap projektowania i testowania Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ. System ten jest unikalnym projektem informacyjnym, dedykowanym dla kompleksowego i długofalowego wspomagania zarządzania opieką zdrowotną w całym kraju.
Podstawowym celem systemu OSOZ jest tworzenie wielowymiarowych, dynamicznych modeli zdrowotnych, pozwalających na stopniowe zastępowanie klasycznej medycyny naprawczej (leczenie skutków), przez znacznie nowocześniejszą i w konsekwencji tańszą medycynę zapobiegawczą (leczenie przyczyn). System wykorzystuje osiągnięcia cybernetyki technicznej, medycznej i ekonomicznej oraz ogólną teorię sterowania w wielowymiarowych strukturach. System OSOZ wyróżnia 9-warstwową strukturę rynku opieki zdrowotnej w Polsce i dla każdej warstwy posiada opracowane odpowiednie zoptymalizowane metody zarządzania.

"Koncepcja OSOZ powstała w 1990 roku, jednak wówczas nie było wydajnych środków teletechnicznych do realizacji tak zaawansowanego projektu. Kluczowym zagadnieniem przy tworzeniu dynamicznych modeli zdrowotnych jest konieczność pozyskiwania i bezpiecznego gromadzenia bardzo dużych zbiorów danych (2-3 TB/rok) oraz przetwarzania informacji w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza zdolność systemu do udzielania odpowiedzi na dowolne zapytania, w czasie nie dłuższym niż 2-3 sek." - wyjaśnia Grzegorz Mródź, Dyrektor Pionu Produkcji i Handlu w firmie Kamsoft Sp. z o.o.

Użytkownikami systemu mogą być wszyscy zainteresowani lepszą współpracą z jednostkami służby zdrowia, zarówno klienci prywatni, jak i biznesowi. Dostęp do systemu będzie możliwy poprzez portal, po założeniu na nim konta. W szczególności użytkownikami mogą być:

- pacjenci (zalecenia profilaktyczne, umawianie wizyt do lekarzy, przypominanie o badaniach okresowych, analiza skłonności do zachorowania itd.);
- lekarze i weterynarze (specjalistyczne oprogramowanie dostępne na portalu, serwisy informacyjne, powiadamianie przez SMS);
- farmaceuci (dedykowane oprogramowanie, opieka farmaceutyczna, recepta elektroniczna, serwisy informacyjne, programy lojalnościowe);
- przychodnie, szpitale;
- hurtownie farmaceutyczne (B2B z aptekami i szpitalami, serwisy ekonomiczne, prognozowanie);
- producenci farmaceutyków (informacje o rynku ułatwiające prowadzenie biznesu);
ośrodki naukowe i administracja publiczna (dostęp do danych statystycznych, prognozy).

"System OSOZ jest pomyślany jako ogólnokrajowa platforma wymiany informacji umożliwiających lepsze zarządzanie zdrowiem społeczeństwa, czyli maksymalizację efektów działań zdrowotnych (niekoniecznie leczenia) przy założeniu ograniczonych możliwości finansowych obywateli i państwa. Można powiedzieć, że celem nadrzędnym stworzenia OSOZ była poprawa długości i jakości życia ludzi w Polsce" - dodaje Grzegorz Mródź.


Najnowsze moduły wejdą do praktycznej eksploatacji na początku 2007 roku.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy