Strona głównaZdrowieOdpowiednio nakarm mózg by uniknąć demencji

Odpowiednio nakarm mózg by uniknąć demencji

Bogactwo złotych lat bywa nam ukradzione, bowiem wraz z wiekiem znacznie rośnie ryzyko demencji.
Starzenie się nie musi oznaczać znaczących problemów z funkcjami poznawczymi. - Może twoja pamięć nie jest tak doskonała, jak dawniej, a umiejętności rozwiązywania problemów nieco straciły na ostrości, jednak wciąż funkcjonujesz doskonale - wyjaśnia mechanizm starzenia się doktor Miles Hassell, ekspert medycyny integracyjnej.

Nie musi być źle. Ale warto zacząć dbać o siebie od zaraz. Ćwiczenia i odpowiednia dieta powinny być tu podstawą. - Codzienny program ćwiczeń jest prawdopodobnie związane z 40 procentowym spadkiem demencji - mówi dr Hassell.

Jedzenie również może pomóc. Doktor Hassell uważa, że stosowanie diety śródziemnomorskiej. Podobnie, jak w przypadku regularnych ćwiczeń, taki sposób jedzenia może pomóc obniżyć ryzyko demencji o 40%.

- Więcej owoców, warzyw, fasoli ziaren, zdrowych tłustych ryby, orzechów, oliwy z oliwek - taka podstawa diety, której powodów naukowcy do końca nie rozpoznali, wydają się być związana z mniejszym ryzykiem otępienia - mówi dr Hassell.

Produkty na bazie białej mąki i cukru wydają się mieć przeciwne efekty. - Można podać ludziom dawkę cukru i zobaczyć w kolejnych godzinach jak redukcja ilości cukru w ich krwi ma negatywny wpływ na pracę mózgu - wyjaśnia Hassell.

- No i wierz lub nie, ale umysł lepiej funkcjonuje, gdy brzuch jest pełny, choć oczywiście nie należy tu przesadzać. Poza tym, pomaga także umiarkowane picie alkoholu - do siedmiu lekkich drinków tygodniowo, przy czym nie ma większego znaczenia, jakiego rodzaju alkohol jest ich podstawą. Antyutleniacze w nich mają wpływ na nasze samopoczucie. Oprócz tego, potrzeba nam więcej ruchu, który stymuluje także umysł - radzi dr Hassell.

- Ponadto krzyżówki, zagadki matematyczne, muzyka rozmowa, kontakty towarzyskie - to wszystko także stanowi ważne aspekty zapobiegania demencji - dodaje dr Hassell.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy