Strona głównaZdrowieOdpowiednie zarządzanie wspomnieniami poprawia nastrój

Odpowiednie zarządzanie wspomnieniami poprawia nastrój

Wystarczy zastosowanie określonej strategii zawiadywania wspomnieniami i kreowania nowych skojarzeń, by móc złagodzić u siebie objawy depresji, przekonują uczeni.
© Udo Kruse - Fotolia.comPrzejrzenie pliku ze zdjęciami z wakacji, włączenie ulubionej płyty lub rozmowa z kimś o „starych dobrych" czasach jest rekomendowane tym, którzy odczuwają osłabienie nastroju. Taka aktywność, tj. powracanie we wspomnieniach do miłych dni pełnych pozytywnych emocji pomaga zwalczać .

Zdolność do przypominania sobie jest osłabiona u osób z depresją. To zaś prowadzi do dodatkowo ich rozdrażnia i wzmaga poczucie negatywności.

Naukowcy z Medical Research Council Cognition i Brain Sciences Unit w Cambridge sądzą, że , „metoda loci" („metoda miejsc"), tj. strategia, w której człowiek uczy się kojarzyć wspomnienia z fizycznymi obiektami lub miejscami, może pomóc pacjentom z depresją przypomnieć sobie szczęśliwsze czasy, a tym samym pomóc im lepiej się poczuć.

W ramach badań jedna grupa pacjentów z depresją stosowała metodę loci, druga zaś grupowała wspomnienia na podstawie podobieństw jako sposób na przywołanie ich. Następnie uczestnicy zostali poddani testom oceniającym, jak wiele ze swych pozytywnych wspomnień mogli sobie przypomnieć.

Początkowo wszyscy uczestnicy świetnie sobie radzili z przywoływaniem miłych chwil, ale po upływie tygodnia osoby stosujące metodę loci wypadli w tej dziedzinie znacznie lepiej niż inni.

Jak przekonują autorzy badań, to ważne odkrycie dla osób, które cierpią na depresję, ponieważ zdolność do przypomnienia szczęśliwych czasów jest kluczem do podniesienia nastroju w ogóle. Aby wypróbować metodę loci siebie, można spróbować:

- wyobrazić sobie pobyt w dobrze znanym miejscu, takim jak własny dom lub ogród;
- naszkicować „trasę", którą często się pokonuje, np. z sypialni do łazienki i do kuchni;
- następnie można "dołączyć" wspomnienia do różnych elementów, które zachęcają do pokonywania tej trasy, dzięki czemu czyni się takie powiązanie uaktywnionymi. Przykładowo, drzwi sypialni mogą być połączone z pamięcią o czasie spędzonym na plaży, podczas otwierania drzwi można sobie wyobrazić falę wędrująca ku brzegowi lub wyobrazić sobie klamkę drzwi z czerwonym nosem klauna jest. Im bardziej niezwykłe wizualne połączenia, tym lepiej się je pamięta;
- gdy odczuje się potrzebę przypomnienia sobie pozytywnych chwil, można udać się na taki wyimaginowany wokół domu lub ogrodu, by wywołać pozytywne skojarzenia i lepiej się poczuć.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć