Strona głównaZdrowieOdpowiednia wentylacja - wybawienie dla alergików

Odpowiednia wentylacja - wybawienie dla alergików

Kurz, roztocza, zarodki pleśni, chemikalia, sierść zwierząt - większość alergenów czyha na nas w domu i najbliższym otoczeniu. W połączeniu ze słabą wentylacją stają się dokuczliwym problemem i źródłem realnego zagrożenia dla zdrowia domowników. Czy istnieje sposób by nasz dom stał się miejscem wolnym od czynników negatywnie wpływających na stan naszego zdrowia?
Alergia to choroba XXI wieku, która cały czas się nasila, szczególnie w krajach rozwiniętych. Alergenem może być niemal wszystko, a najczęstszymi objawami alergii są: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma, pokrzywka czy alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Co piąta osoba ma katar sienny, co piąte dziecko w wieku szkolnym ma astmę, co szóste - choruje na alergiczne zmiany skórne, a co dwudziesta osoba ma napady pokrzywki. Dodatkowo niepokojący jest fakt, iż leczenie alergii jest trudne i musi być wielokierunkowe.

W rozwoju alergii duży udział mają czynniki środowiskowe - ogromną rolę odgrywają współczesne zanieczyszczenia. Wyziewy z elektrowni czy silników wzmagają objawy u chorych na astmę i katar sienny. Niebagatelną rolę w nasilaniu się alergii odgrywają także zanieczyszczenia domowe: kurz, preparaty czyszczące, rozpuszczalniki, aerozole, kosmetyki, wyziewy z kuchni, dym z papierosów. Najbardziej pospolitymi alergenami są odchody roztoczy kurzu domowego (astma, katar sienny), pyłki traw i drzew (katar sienny, astma), zarodniki pleśni (katar sienny, astma), czy też składniki sierści zwierząt domowych (katar sienny, astma, zmiany skórne).

Pierwszą, naturalną reakcją jest próba odizolowania pomieszczeń od otoczenia, w nadziei na ograniczenie napływu alergenów. Niestety szczelne okna i drzwi, blokując napływ świeżego powietrza, najczęściej tylko pogarszają sytuację. Okazuje się jednak, że sprawnie działający system wentylacyjny jest w stanie przynieść wyraźną ulgę.

Jeżeli mamy do czynienia z alergią na czynniki występujące bezpośrednio w pomieszczeniach, takie jak kurz, roztocza, chemikalia, odpowiednia wentylacja jest tym bardziej istotna. System wentylacyjny dostarcza czyste i przefiltrowane powietrze do sypialni i pokoju dziennego, jednocześnie transportując na zewnątrz zużyte powietrze z kuchni, łazienki czy toalety. W ten sposób w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej stężenie alergenów jest najmniejsze.

Bez względu na rodzaj alergii niesłychanie istotny jest poziom wilgotności w pomieszczeniach. Jeżeli wilgotność przekracza 60%, gwałtownie rozwijają się pleśnie i grzyby, lawinowo wzrasta stężenie ich zarodników w powietrzu, powodując nasilenie się reakcji alergicznych. Wilgotność poniżej 40%, występująca w większości domów w okresie grzewczym, powoduje wysychanie błon śluzowych i zauważalny spadek komfortu. Jak utrzymać optymalną wilgotność? Oto środki zaradcze, jakie można podjąć przy niskim poziomie wilgotności powietrza wewnętrznego: zmniejszenie krotności wymian powietrza, wprowadzenie dodatkowych źródeł wilgoci do pomieszczeń mieszkalnych (np. roślin ozdobnych), stosowanie nawilżaczy, utrzymywanie czystości w pomieszczeniach, odkurzanie za pomocą odkurzacza z wysoce wydajnym filtrem.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 23:25:40, 14-12-2009 Ha_na

  Artykuł zawiera same prawdy. Szkoda, że nie określa, że wraz z wiekiem u wielu osób dotychczas "niealergicznych" -występują i utrudniają życie wszystkie rodzaje tej choroby.Oczywiście nie u wszystkich, ale wiele starszych osób na to cierpi. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń, często nie jest możliwa , bo mieszkamy w budynkach/blokach/ z lat 60, i zamiast wywiewu, mamy nawiew i wiemy co sąsiadka gotuje na obiad.Na lepsze i droższe mieszkanie nas zwyczajnie nie stać!Pozostaje dobry odkurzacz, ale on nie jest panaceum na całe zło.
  ... zobacz więcej
 • 11:33:02, 04-08-2022 seniorita18

  To prawda sama wentylacja w naszym domu jest bardzo ważna i ja również jestem zdania, że fajnie jest wiedzieć komu najlepiej jest zlecić jej czyszczenie. Ja praktycznie od zawsze wiem, że mogę polegać na firmie https://brawent.pl/ która właśnie bez najmniejszego problemu jest w stanie wykonać takie czynności.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Aktywni 50+
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy